İş sağlığı ve güvenliği

İş sağlığı ve güvenliği alanında son yıllarda yaşanan ve üzücü sonuçlar doğuran kazalar, güvenli üretim ortamını önemli hale getiriyor.

Universal Robots’un insanla iş birliğine dayalı cobot’ları, risk değerlendirme analizlerine bağlı olarak güvenlik bariyerleri olmadan güvenle kullanılıyor

Son dönemlerde iş kazaları ve işçi ölümlerinde yaşanan artış nedeniyle işletmeler güvenli üretim ortamını sağlamaya ihtiyaç duyuyor.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerinden alınan bilgilere göre her yıl iş kazalarında 2,3 milyon kişinin hayatını kaybettiği, dünyada yılda 300 milyondan fazla iş kazasının meydana geldiği tahmin ediliyor.

Özellikle Türkiye’nin işçi ölümlerinde Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sırada olması, önlemin aciliyetini ortaya koyuyor.

Endüstriyel robotlar

Endüstriyel robotun yeniden keşfini gerçekleştirerek 2000’li yılların başında iş birliğine dayalı çalışan kolaboratif robot ‘cobot’u’ otomasyon dünyasının hizmetine sunmuştu.

Cobot’un sağladığı güvenlik ve diğer teknik avantajlar, cobot ile yan yana çalışan operatörelere, profesyonel yöneticilere ve işverenlere önemli katkılar sağlıyor.

Universal Robots, dünyanın bir numaralı kolaboratif robot markası olarak 10 yıl gibi kısa bir sürede 50’den fazla ülkede toplamda 25 binden fazla cobot kurulumuyla otomasyonu herkes için güvenli şekilde erişilebilir hale getiriyor.

“Cobot’lar iş kazalarını önlerken, verimi artırıyor”

Üretim sürecinde kullanılan endüstriyel robotların tehlikeli olduğuna ilişkin bir algı olduğunu, Universal Robots’un cobot’ları ile bu algıyı yıkmayı amaçladıklarını belirten Universal Robots Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, “İş kazalarında Türkiye verileri oldukça üzücü.

Bu açıdan, her işletmenin bu tabloyu düzeltme yönünde adımlar atması gerekiyor. Endüstriyel üretimlerde, dikkat gerektiren ve sık tekrarlanan iş yapış biçimleri, insanlar için hata yapma ihtimalini ve iş kazalarını artırabiliyor.

İnsanla iş birliğine dayalı robot olarak nitelediğimiz cobot ise insanlar için hiçbir tehlike oluşturmuyor.

Risk değerlendirme analizlerine bağlı olarak güvenlik bariyerleri olmadan kuruluyor. Cobot’lar, geleneksel robotlara göre güvenlik standartları daha yüksek olduğundan, güvenlik kafesi olmadan insanlarla birlikte rahatça çalışma imkanı sunuyor.

Cobot’lar, karşılaştığı bir kuvvete bağlı olarak otomatikman durduğu için tehlikeyi de bertaraf ediyor. Böylece, cobot’lar iş kazalarını önlerken, hata yapma ihtimalini de ortadan kaldırdığı için verimi artırıyor” dedi.

Cobot’larla üretim yalın hale geliyor

Ayrıca Universal Robots cobot’larında 7 adet sabit 10 adet ayarlanabilir güvenlik fonsiyonu bulunduğunu belirten Gök, cobot’ların gerek az alan kaplaması gerekse üretim ortamlarında istenildiği gibi konumlanabilmesi, risk analizlerine bağlı olarak güvenlik kafesi olmadan kullanılabilmesi özellikleriyle üretimin daha yalın hale geldiğini ifade ediyor.

Bunun sonucu olarak da daha güvenli, maliyet ve kalite yönetiminin etkin bir şekilde yapıldığı iş ortamlarının oluşturulabildiğini sözlerine ekledi.

“Zor, sıkıcı ve tehlikeli işler cobot’a emanet”

Gök, “Ayrıca cobot’lar çalışan sağlığı ve güvenliğini olumsuz şekilde etkileyen birçok iş ortamında insanla yan yana ya da bağımsız olarak kullanılıyor. Bu uygulamalar, sürekli ağır yük kaldırma operasyonları olan paketleme, paletleme, montaj, pres ve makine besleme, boya, alma-bırakma, laboratuvar uygulamaları olarak karşımıza çıkıyor. Zor, sıkıcı ve tehlikeli işler cobot’lara verilerek, çalışanlar üretim süreçlerinde daha etkin ve aktif bir şekilde yer alıyor” diyerek sözlerini noktaladı.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.