ciro-ve-perakende-satislarda-son-durum

Türkiye İstatistik Kurumu Kasım 2019 ayı ciro ve perakende satış verilerini açıkladı. İlgili bültenlere göre; Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi (2015=100), 2019 yılı Kasım ayında yıllık %14,8 artmıştır.

Toplam cironun alt detaylarına bakıldığında; sanayi sektörü ciro endeksi 2019 yılı Kasım ayında yıllık %10,1, inşaat ciro endeksi %2,6, ticaret ciro endeksi %20,1 ve hizmet ciro endeksi %14,9 artmış görünüyor. Yıllık bazda ticaret ciro endeksi diğerlerine göre %20.1 ile en iyi performansı gösterirken, inşaat sektörü cirolarında artış %2.6 oranında kalmış durumda.

Son zamanlarda yapılan faiz indirimlerinin, yeni bitmiş inşaatlar için sağlanan kredi faiz indirimlerinin etkisini 2 ay sonra daha net görmeye başlayacağız. 2018 Kasım ayında yıllık ciro artış oranı toplamda %26,4 idi.

Şimdi üzerine %14.8 artış daha geldi. Cirolardaki bu artış bir daralmanın söz konusu olmadığını da açıkça göstermektedir. Toplam ciro içerisinde yıllık bazda artış rekoru %23.7 ile konaklama ve yiyecek sektöründedir. Burada son 2 ayda bir önceki aya göre artış oranlarının düşüş olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Sabit fiyatlarla perakende satışlara baktığımızda; Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi(2015=100) 2019 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %8,5 arttı.

Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %0,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %13, otomotiv yakıtı satışları %8 artmıştır. Özellikle gıda dışında %13 artış dikkat çekicidir. Aylık bazda %1.7 artış iç piyasada canlanma sinyallerinin gelmeye başladığını açıkça söylemektedir.

Cari fiyatlarla perakende satışlara bakıldığında artış oranlarının daha yüksek olduğu görülmektedir. Şirketler ciro artışlarına bakarken bu oranları görmektedirler.

Bu verilere göre; Cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %18,5 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %17,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %21,8, otomotiv yakıtı satışları %11,3 arttı. Bu durumda bir daralma veya durgunluktan söz etmek mümkün değildir.

Eğer geçen yıla göre daha kötü ciro yaptıysanız; satış organizasyonunuzu ve yönetim şeklini gözden geçirmelisiniz.

HİKMET BAYDAR 1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur. CNBC-E, TRT, SKYTÜRK, vb televizyon kanallarında ekonomi ile ilgili programlara katılarak güncel verileri yorumlamıştır. Muhtelif gazete ve dergilerde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlanmıştır. Bankalarda ve Bankalar Birliğinde bankacılık eğitimi vermiştir.