cemdag-aydinlatma-grubu-iskandinav-norali-satin-aldi

1968 yılından itibaren Türkiye’de iç ve dış aydınlatma sektörünün lider firmalarından biri olan Cemdağ Aydınlatma Grubu, Avrupa’nın önde gelen aydınlatma markası Noral’ı satın aldı. İskandinavya merkezli bir marka olan Noral’ı satın alan Cemdağ Aydınlatma Grubu, Batı Avrupa’daki büyümesini hızlandırmayı hedefliyor.  

Türkiye’de sürdürdüğü faaliyetlerin yanı sıra 5 kıtada 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirerek, 250’den fazla şehri 5,5 milyonun üzerinde “CEM” markalı ürünleriyle aydınlatan Cemdağ Aydınlatma Grubu, Avrupa’da marka bilinirliğini üst seviyelere taşıyacak önemli bir satın alma hamlesi yaptı.

Hollanda’da rafineri, Avusturya’da konser alanı, Almanya’da havalimanı, Cezayir ve Irak’ta tünel aydınlatma gibi birçok uluslararası projeyi başarıyla tamamlayan Cemdağ, İskandinav markası Noral’ı bünyesine katarak premium ürün segmentine yönelik akıllı direk, sokak/yol armatürleri ve tünel armatürleri tarafındaki faaliyetleriyle pazarı domine etmeyi planlıyor.

Dünyanın Dört Bir Yanı CEM Markalı Ürünlerle Aydınlanıyor

Cemdağ Aydınlatma Grubu’nun bünyesine kattığı İskandinav kökenli, premium segment aydınlatma ürünü üreticisi Noral, 74 yılı aşkın İskandinavya pazarında faaliyet gösteren; İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, Belçika, Danimarka, Kanada, Singapur, İsveç, Amerika gibi Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra Orta Doğu ülkelerinde de ciddi projelere imza atan bir marka olmasıyla biliniyor.

Üst düzey şehir aydınlatma armatürleri üreten ve İskandinav tasarım anlayışı ile ön plana çıkmış önemli bir markayı satın alan Cemdağ Aydınlatma Grubu, Avrupa’da iyi bir strateji ile konumlandırılmış satış ağı ve proje portföyü bulunan Noral’ı satın almakla, bu coğrafyada da hakimiyetini artırmayı hedefliyor.

cemdag-aydinlatma-noral-satinalma-avrupa (1)

Orta Doğu ve Avrupa’da Yıldızı Parlayan Türk Aydınlatma Markası

Türkiye’de tamamladığı birçok tünel aydınlatma projesinin yanı sıra, Kuzey Marmara Otoyolu, Kuzey Ege Otoyolu, İzmir-İstanbul ve İzmir-Aydın otoyollarının aydınlatmasını gerçekleştiren Cemdağ Aydınlatma Grubu; yol, köprü, liman, havaalanı, bahçe/park ve stadyum gibi dış mekân aydınlatma ürünleri ile iç mekân aydınlatmalarında da iddiasını sürdürüyor.

CEM markası, AVM, hastane, eğitim ve sağlık tesisleri, otopark gibi alanlarda ihtiyaca, tasarrufa ve tasarıma uygun, zengin bir ürün yelpazesine sahip. Bu yıl 22’nci FIFA Dünya Kupası maçlarının oynanacağı stadyumları birbirine bağlayan Katar Otoyolu’nu da CEM markalı armatürleri ile aydınlatacak olan marka, 2021 yılında da Hırvatistan’da otoyol ve İsrail’de stadyumları da aydınlatmıştı.

“Noral, Yurt Dışında Gerçekleştirdiğimiz İlk Satın Alma Projemiz”

Geleceğe yönelik büyüme hedefleri hakkında değerlendirmede bulunan Cemdağ Aydınlatma Grubu CEO’su Sina Cem, konuyla ilgili şunları söyledi; “1968 yılında kurulan Cemdağ Aydınlatma Grubu olarak günümüzde yurt dışında önemli projeler üstleniyoruz. Avrupa’da hizmet ağımızı genişletme stratejilerimiz çerçevesinde, marka satın almak için uzun süredir fırsatları değerlendiriyoruz.

İskandinav markası olan Noral’ı satın almamızı Avrupa pazarında premium segmentte büyümemizi sağlayacak, pazar payımızı ve söz sahipliğimizi artıracak önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz. Bu satın alma, Türk aydınlatma sektörünün yurt dışında gerçekleştirdiği en büyük yatırım. Noral, yurt dışında hayata geçirdiğimiz ilk satın alma projemiz olma özelliğini taşıyor.

Noral’ın merkezini Almanya’da konumlandıracağız. 2022 yılındaki hedeflerimiz arasında yer alan akıllı aydınlatma ve direk üretimi yatırımlarımıza da Noral ile başlangıç yapıyoruz. Markamızın yüksek mühendislik gücünü Noral’ın tasarım gücüyle birleştiriyoruz. Cemdağ olarak bu satın alma ile sektörde bir dünya markası olma yolunda ilerliyoruz.”

Aura Light Ceo’su Peter Mannhart, imza töreninde yaptığı konuşmada Cemdağ Aydınlatma Grubunun, Noral markasını ileriye taşımak için doğru koşullara sahip olduğunu belirterek şunları söyledi: “Cemdağ Aydınlatma Grubu ile son 2,5 yıldır devam eden satın alma görüşmelerini yılbaşından itibaren hızlandırarak nihayete erdirdik.  Noral gibi köklü bir markayı pazar lideri konumunda tutabilecek bir firma ile anlaşmaktan dolayı mutluyuz.

İlgili satın alma neticesinde iç ve dış aydınlatma konusunda uzman olan Cemdağ Aydınlatma Grubu’nun, alanındaki bilgi birikimi ve uzmanlığı ile Noral’ı geliştirip güçlendireceklerine eminim. Böyle tanınmış bir markayı emin ellere bırakmak kendimizi güvende hissettiriyor. Noral’ın Avrupa’daki genişleme faaliyetlerini takip etmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.”

Çiğli, Aliağa, Akhisar ve Güzelbahçe’de konumlandırılmış, toplamda 54 bin metrekare kapasiteli dört farklı üretim ve lojistik tesisinde faaliyet gösteren Cemdağ Aydınlatma Grubu’nun yıllık hizmet kapasitesi 4 milyon armatürün üzerinde.

 

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.