bulut-teknlojisini-is-sureclerinize-nasıl-dahil-edersiniz

Günümüzde işletmeler herhangi bir bulut teknolojisi ya da hizmetini kullanmadan süreçlerini yürütebilmekte midir? “Bulut” artık bir trend veya moda kelime olmaktan çıkıp birçok kurumun işleyişinin ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Kuruluşların repertuarlarına bulut teknolojisini eklemelerinin çeşitli nedenleri vardır, bunların arasında zamandan ve kaynaklardan nasıl tasarruf sağladığı ve genel olarak nasıl daha üretken hale getirildiği de yer alır. Bazıları ise zorunluluktan kullanılması gerekmektedir. Örneğin e-fatura uygulamaları.

Bu faydaları deneyimlemek için hazır mısınız? Aşağıda, bulut teknolojisini başarılı bir şekilde kurum süreçlerine dahil etmek için adımlar yer almaktadır.

İhtiyaçlarınızı Anlayın

İlk adım, iş gereksinimlerinizi ve bulut bilişimin nasıl yardımcı olabileceğini tam olarak anlamaktır. Genel olarak, bulut teknolojisi işletmenizin verimliliğini, güvenliğini ve maliyet etkinliğini önemli ölçüde artırma potansiyeline sahiptir.

Yine de işletmeniz için doğru hizmeti seçmeniz gerekir. Kullanılabilir üç ana seçenek vardır;

  • Infrastructure as a service (IaaS) Alt yapı olarak bulut hizmeti almak.
  • Platform as a service (PaaS) Platform olarak bulut hizmeti almak.

PaaS modelleri, uygulamaların altyapısını yönetme yükünü sağlayıcıya yüklerken, Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) modelleri, kullanıcının altyapı ekipmanını self servis olarak satın almasına izin verir.

Uygulamaların, ara yazılımın ve işletim sistemlerinin yönetiminden kullanıcılar sorumludur. IaaS sağlayıcıları, altyapının yalnızca donanım, depolama, sanallaştırma ve ağ bileşenlerinden sorumludur.

altyapi-olarak-bulut-hizmeti-almak

Software as a service (SAAS) (hizmet olarak yazılım), harici bir sağlayıcının uygulamaları barındırdığı ve bunları internet üzerinden müşterilere sunduğu bir yazılım dağıtım modeli olarak tanımlanır. SaaS, hizmet olarak altyapı (IaaS) ve hizmet olarak platform (PaaS) ile birlikte önemli bulut bilişim kategorilerinden biridir.

SaaS müşterileri, uygulamaya erişmek için genellikle aylık olarak bir abonelik ücreti öder. Bazı abonelikler, istenen teknik destek düzeyine, ne kadar verinin depolanması gerektiğine veya uygulamaya erişecek kullanıcı sayısına bağlıdır.

Araştırmaya Katılın

İhtiyaçlarınızı öğrendikten sonra, bir sonraki adım gerekli araştırmayı yapmaktır. Bulut teknolojisini, neler sağladığını ve işletmenize nasıl yardımcı olabileceğini anlamanız gerekir. Bu bilgiyle, şirketinizin hangi alanlarının buluttan en çok yararlanacağı ve ayrıca bu teknolojiyi benimsemeyi gerektirmeyen alanlar hakkında çok daha iyi bir fikre sahip olacaksınız.

Riskleri Anlayın ve Keşfedin

Odak noktanız bulut bilişimden elde edilen avantajlar olacaktır. Bu anlaşılabilir bir durumdur. Bununla birlikte, bu teknolojiyi entegre etmek ve kullanmakla ilgili bazı riskler vardır. Şirketinizin operasyonlarına bulut teknolojisini eklemeden önce bu risklerin tamamen farkında olduğunuzdan emin olun.

Örneğin, verilerinizi buluta koyduktan sonra, gerekli yedekleme seçeneklerine ve tehdit önleme politikalarına sahip olmanız önemlidir.

Doğru Teknoloji Çözümlerini Kullanın

Bulut teknolojisi, çok çeşitli yazılım ve çözümleri içerir. Farklı şirketler farklı teknolojiler kullanacaktır. İşletmenizin gereksinimlerine uygun doğru seçenekleri ve modeli seçmeniz önemli olacaktır.

Yalnızca yazılımı kullanmak önemli değildir.

Yazılımı değiştirmeye ve tedarikçiyi değiştirmeye karar verdiğinizde sizin verilerinizi kullanılır bir şekilde size verebiliyorlar mı? Bu sorunun cevabı çok önemli.

Çalışanlarınızı Eğitin

Bulut teknolojisini araştırmak ve anlamak zorunda olan sadece siz değilsiniz. Çalışanlarınızın da bulutta aynı programın sayfalarını kullanıyor olacaklardır. Sonuçta, şu anda bulut üzerinde iş yapılıyorsa, teknolojinin nasıl çalıştığına dair bir anlayış eksikliği nedeniyle çalışanlarınızın işlerini yapmalarında zorlanmalarını istemezsiniz. Çalışanlarınızın bulut sistemini kullanımı için eğitmeniz gerekecektir.

Geçiş yapmadan önce bile, çalışanlarınıza buluta geçiş yapmanın şirketiniz ve onlar için neden yararlı olduğu ile çalışma modelinizi paylaşıyor olmalısınız.

Görüşmek dileğiyle…