bosch-motosikleti-gelecege-tasiyor

Bosch iki tekerlekli araç ve motor sporları sektöründe. pazardan iki kat daha hızlı büyüyor.

Bosch geleceğin motosikletleri için güvenliği artıran ve güç aktarma sistemini daha verimli hale getiren yenilikçi teknolojilere imza atıyor.

Bosch’un hafif elektrikli araçlar için geliştirdiği güç aktarma sistemi hem üreticiler hem de kentlerinde elektrikli sürüş hedefleyenler için karmaşıklığı ve maliyeti azaltıyor.

Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Dirk Hoheisel: “Kentleşme ve sürdürülebilirlik gibi mega trendler bugün bildiğimiz şekliyle mobiliteyi ve motosikleti temelden değiştirecek.” dedi. Bosch motosiklet teknolojilerinde bir milyar avroluk satışa ulaşmayı hedefliyor.

İster gelişmekte olan kitlesel pazarlarda bir ulaşım seçeneği olarak isterse mega kentlerde multimodal mobilitenin bir unsuru olarak kullanılsın, iki tekerlekli araçlara yönelik talep gittikçe artıyor. 2021’de iki tekerleklilerin yıllık global üretiminin üçte bir oranında artarak yaklaşık 160 milyon birime ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu da motosiklet teknolojisini kayda değer bir ticari etken haline getiriyor.

Merkezi Japonya’nın Yokohama kentinde bulunan Bosch İki tekerlekli Araç ve Motor Sporları İş Birimi, global motosiklet ve motor sporları pazarında ivme kazanmaya devam ediyor. İş biriminin satışları bu yıl, 2016’ya göre yüzde 20’den fazla, bir başka yönüyle pazarın iki misli oranında artış kaydetti.

Bosch, 2020’de motosiklet teknolojileriyle bir milyar avro satışa ulaşmayı hedefliyor. Şirket iki tekerlekli araçlarda ve motor sporları araçlarında sürücü destek sistemleriyle bağlanabilirlik çözümlerinin yanı sıra modern güç aktarma sistemi ve elektrifikasyon sistemleri de sunuyor.

Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Dirk Hoheisel, “Kentleşme ve sürdürülebilirlik gibi mega trendler bugün bildiğimiz şekliyle mobiliteyi ve motosikleti temelden değiştirecek” derken, Bosch teknolojilerinin geleceğin motosikletini yaptığını, önce daha güvenli, sonra da güç aktarma sistemini daha verimli hale getirdiğini vurguladı.  Bosch’un gelecekte mobiliteyi kazasız, stressiz ve emisyonsuz bir hale getirmeyi öngören vizyonu, motosikletler için de geçerli bulunuyor.

Bağlanabilirlik: Sürüş güvenliğinin gelişiminde bir sonraki adım

Bosch’un amaçlarından biri, sürüşü kazasız hale getirmek. Bosch’ta iki tekerlekli araçların güvenliği eBike’tan başlıyor. eBike’lar için ilk kez üretilen kilitlenmeyi önleyen (antilock) fren sistemiyle Bosch sürücü destek sistemlerinin iki tekerlekli araçlardaki başarı hikâyesi devam ediyor. Bu sistemle fren mesafesi kısaltılıyor ve gidonun üzerinden takla atarak düşme riski azalıyor.

Bosch kaza araştırmaları çalışmasına göre, tüm bisikletlere ABS sistemi takılması durumunda, pedelec’lerle yapılan kazalar yaklaşık dörtte bir oranında azaltılabilecek.

Bosch motosiklet teknolojilerinde dünyanın önde gelen tedarikçisi olarak; ABS, MSC (Motosiklet Stabilite Kontrolü) ve yan görüş desteği gibi motosiklet sürücü destek sistemlerini pazarda yerleştirdi.

Öte yandan, daha güvenli sürüş için yenilikçi teknolojiler geliştirme imkânı da hala devam ediyor. Dr. Hoheisel; “Gelecek için vizyonumuz bağlanabilirliği kullanarak kazaları daha oluşmadan önlemek.

Otonom ve ağa bağlı sürüş teknolojileri otomobillerin inanılmaz bir hızda gelişmesini sağlıyor. Gelecekte motosikletlerin de mobiliteyle ilgili güçlükleri aşması isteniyorsa aynı teknolojiye erişim sağlamak gerekiyor” dedi.

Bosch bu nedenle sürücülerin araçlarla, altyapıyla ve genelde diğer sürücülerle iletişim kurmasını sağlayan, dijital koruma kalkanı gibi bağlanabilirlik sistemleri oluşturuyor.

Bu sistem, motosikletlerle otomobillerin birbirleriyle konuşmasını sağlıyor. Sürücüler ya da araçlarındaki sensörler, bir motosikleti daha görmeden çok önce bu teknoloji onlara bir motosikletin yaklaşmakta olduğunu haber veriyor ve daha defansif bir sürüş stratejisi izlemelerini sağlıyor.

Sürücünün ağa bağlı ve güvende olmasını sağlayan bir diğer çözüm olan Connected Horizon, sürücüleri ilerideki virajın arkasına bakıp olası tehlikeler hakkında önceden uyarıyor. 2025 yılına gelindiğinde dünya genelinde yeni ruhsat alan motosikletlerin yüzde 70’inin ağa bağlı olacağı öngörülüyor.

eScooter’ların geleceği parlak

Bosch’ta yalnızca bağlanabilirlik değil, elektromobilite de ivme kazanıyor. Önümüzdeki yıllarda eScooter’lar gibi hafif elektrikli araçlar pazarının yaklaşık yüzde 40 büyüyeceği tahmin ediliyor.

Çalışmalar, 2020’de dünya genelinde bu tip araçlardan yaklaşık 100 milyon adet üretileceğini gösteriyor. Dr. Hoheisel, “Elektromobilite küçük araç segmentlerinde çok daha hızlı artacak. Elektrikli küçük araçların dünya genelinde geleceği çok parlak” diyor.

Bosch işte bu nedenle Govecs Schwalbe veya AIMA eScooter gibi dört, üç ve iki tekerlekli hafif araçların elektrifikasyonunu sağlayacak ölçeklendirilebilir güç aktarma sistemleri geliştirdi.

Bu sistemlerde bir motor, kontrol ünitesi, batarya, şarj cihazı, ekran (HMI) ve bağlanabilirlik kutusu ile sürücünün akıllı telefonunun araçla bağlantısını sağlayan bir interaktif uygulama yer alıyor.

Bosch’un elektrikli güç aktarma sistemi çözümleri 0.25 ile 20 kW arasındaki tüm sınıflar için ölçeklendirilebiliyor. Araç üreticileri hızla entegre edilebilen geniş kapsamlı bir sistem çözümünden yararlanıyorlar ve bu aynı zamanda geliştirme çabalarını kolaylaştırıyor.

Ayrıca hem üreticiler hem de şehirlerinde elektrikli sürüş isteyenler için karmaşıklığı, varyantları ve maliyeti azaltıyor.  Bir diğer avantaj da küçük araçların yalnız emisyonları değil, gürültüyü de azaltıyor olması.

Bosch elektrikli mobilite konusundaki çalışmalarını artırırken, elektronik motor yönetimi çözümleriyle içten yanmalı motorları iyileştirmeye de devam ediyor.

Bu çözümler iki tekerlekli araçların ve motor sporları araçlarının Euro 5 ve BS 6 (Bharat stage) gibi salımlarla ilgili en son mevzuata uymalarını sağlıyor ve en yeni işlevselliklerle artan performansa yönelik talebi karşılarken, CO2 salımlarını da azaltabiliyor.

Bosch yenilikçi teknolojileriyle EICMA 2017’de

Bosch, geleceğin motosikletleri ve motor sporları araçları için geliştirdiği akıllı sürücü destek sistemleri, bağlanabilirlik çözümleri ve güç aktarma sistemi için yeni enerji teknolojisini Milano’da düzenlenen dünyanın en büyük motosiklet fuarı EICMA 2017’de tanıtıyor.

Mobilite Çözümleri, Bosch Grubu’nun en büyük iş sektörüdür. 2016 yılında 43,9 milyar avroluk satış gerçekleştirilmiştir ve bu rakam grubun toplam satışlarının yüzde 60’ına denk gelmektedir. Bu rakam, Bosch Grubu’nu önde gelen otomotiv tedarikçilerinden biri yapmaktadır.

Mobilite Çözümleri iş sektörü, uzmanlığını otonom, elektrifikasyon ve bağlanabilirlik olmak üzere üç mobilite alanında bir araya getiriyor ve müşterilerine entegre mobilite çözümleri sunmaktadır.

Ana faaliyet alanları arasında içten yanmalı motorlar için enjeksiyon teknolojisi ve güç aktarma sistemleri çevre birimleri, güç aktarma sistemleri elektrifikasyonu için çeşitli çözümler, araç güvenlik sistemleri, sürücü destek sistemleri, kullanıcı dostu eğlence-bilgi sistemi ve ayrıca araçtan araca ve araçtan altyapıya iletişim teknolojisi, tamir servis konseptleri ve otomotiv satış sonrası pazarına yönelik teknoloji ve servisler gelmektedir.

Bosch, aralarında elektronik motor yönetimi, ESP elektronik denge kontrol sistemi ve sabit basınçlı dizel püskürtme teknolojisinin de bulunduğu önemli otomotiv inovasyonları sunmaktadır.

Bosch Grubu, dünyanın önde gelen teknoloji ve servis tedarikçilerinden biridir. Dünya genelinde yaklaşık 390.000 çalışana sahiptir (31 Aralık 2016 itibarıyla). Şirket ön rakamlarına göre, 2016 yılında 73,1 milyar Avro’luk bir satış gerçekleştirmiştir.

Faaliyetleri dört sektöre ayrılmaktadır: Mobilite Çözümleri, Sanayi Teknolojileri, Dayanıklı Tüketim Malları ve Enerji ve Bina Teknolojileri.

Dünyanın önde gelen IoT şirketlerinden biri olarak Bosch; akıllı evler, akıllı şehirler, ağa bağlı mobilite ve endüstri için yenilikçi çözümler sunmaktadır.

Şirket; sensör teknolojisi, yazılım ve hizmet alanlarındaki tecrübesi ile kendi IoT bulutunu kullanarak müşterilerine; ağa bağlı, farklı alanları bir arada bulunduran ve tek bir kaynaktan elde edilen çözümler sunabilmektedir.

Bosch Grubu’nun stratejik amacı; inovatif ve heyecan uyandıran ürün ve hizmetleriyle ağa bağlı bir yaşam ve yaşam kalitesini dünya genelinde geliştiren yaratıcı çözümler sunmaktır. Kısacası Bosch, “Yaşam için Teknoloji” sunar.

Bosch Grubu, Robert Bosch GmbH ve 60’a yakın ülkedeki 440 bağlı kuruluş ve bölge şirketlerinden oluşmaktadır. Satış ve servis ortakları dahil edildiğinde, Bosch’un global üretim ve satış ağı neredeyse dünyadaki tüm ülkeleri kapsamaktadır.

Şirketin gelecekteki büyümesinin temeli, yenilikçi gücüdür. Bosch, dünya genelinde yaklaşık 120 lokasyonda araştırma ve geliştirme alanında 59.000 çalışana sahiptir. 

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.