Fuarlar sektör oyuncuları ile sektöre çözüm üreten firmaların bir araya geldiği, birbirlerini tanıdıkları ve ticari faaliyetin geliştiği ticari alanda ki en önemli organizasyonlardır şüphesiz…

Sektörü ne olursa olsun ülke ticaretinin hatta ihracatın gelişmesine katkıları ise hiç şüphesiz yadsınamaz.

Bu nedenledir ki, fuarlar aynı zamanda firmaların sadece boy gösterdikleri bir mecra olarak değil aynı zamanda ürün gamlarında geliştirdikleri en son yenilikleri tanıttıkları alanlar olarakta önem taşımaktadırlar.

21 – 25 Nisan 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen ve yerli / yabancı birçok firmanın yer aldığı 38. Yapı Fuarı’da Yapı Endüstri Merkezi organizasyonunda bir kez daha kapılarını açtı. İnşaat sektörünün duayenlerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda profesyonel tarafından ziyaret edilen fuarda firmalar yeni ürünleri ile de ön plana çıktılar.

Bunlar arasında SmartBS Otomasyon ve Mühendislik Sistemleri’nin tanıtımını gerçekleştirdiği 10” panel uzun süre sektöre yön verecek gibi duruyor.

Görüntülü görüşme sistemi (interkom), akıllı ev yönetim paneli, kamera sistemi görüntüleme ve kontrol paneli, concierge hizmetleri ekranı dahil birçok ekranı yapısında toplayan panel aynı zamanda kolay kurulabilir ve kullanılabilir hali ile de ziyaretçilerin dikkatini çekti.

Aynı zamanda ayrı ayrı kontrol ekranlarını ortadan kaldırarak kullanıcı dostu arayüze sahip olan panel sektöre oldukça iddialı bir giriş yapacak gibi duruyor.

Diğer yanda akıllı ev otomasyon sektöründe fuarda tanıtımı yapılan bir başka ürün ise otel odalarına yönelik çözümler sunan ve otel odaları için özel tasarımlanan varlık detektörleri oldu. Şık tasarımı ile oldukça dikkat çeken ürün, turizm işletmelerinde işletme maliyetlerinde oldukça önemli bir yere sahip olan enerji giderleri konusunda 40%’lara varan tasarruf sağlayabiliyor durumda.

Turizm işletmelerinde sıklıkla karşılanan elektriğin açık bırakılması maksadı ile yedek / alternatif kart kullanılması sorununu ortadan kaldırdığı için artık misafir odada yokken açık kalan televizyon, müzik sistemi, havalandırma sistemi, aydınlatma sistemi gibi enerji maliyetini yukarı doğru ivmelendiren etkenlerde otomatikman ortadan kalkmış olacak.

Fuarda sunulan diğer bazı yenilikler ise evlerimizin kapılarının uzaktan kontrol edilebilmesini sağlayan otomasyon çözümleri ile sesli kontrolü artık evlere girmeye başladığını gösteren bazı ürünler oldu.

Diğer yanda ise eğlence sektöründe bilhassa müzik otomasyonuna yönelik çözümlerin sunulması da fuarda oldukça dikkat çekti. Özellikle farklı müzik kaynaklarından (cd player, sd kart, bluetooth, internet vb.) aldığı bilgileri uzaktan yönetebilmenizi sağlayan ürünlerde oldukça ilgi çeken ürün grupları arasında yer aldı.

Özetle yoğun bir fuar dönemi geride kaldı, firmalar var olan ürünlerinin yanında yeni ürünlerinin tanıtımlarını gerçekleştirdiler ve sonuç olarak diyebiliriz ki, sektöre 37 senedir yön vermekte olan organizasyon 38.si sonrasında da görülmekte ki sektörün en büyüklerinden olmaya ve dikkat çekmeye devam edecek.

Not: Bir İzmirli olarak, Türkiye Futbol 2. Ligi Kırmızı Grup şampiyonluğunu bitime bir hafta kala ilan ederek PTT 1. Lig’e yükselen Göztepe A.Ş’yi işbu vesile ile tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.