Genel Yayın Yönetmeni Nurşah SUNAY
Genel Yayın Yönetmeni Nurşah SUNAY

Değerli okuyucularımız, bu sayımızda Bireysel Emeklilik Sistemi için yeni getirilen yıllık gelir sigortası kapsamında yapılan değişikliklerden bahsedeceğiz.

BES tasarruf amaçlı birikim yapılan ve özel sigorta mantığıyla çalışan bir sistem. Bireysel emeklilik sistemine girenlerin sayısı, devlet katkısının sisteme dahil edilmesiyle, 5 milyon 753 bin kişiye ulaştı.

Bireysel emeklilik sadece tasarruf  noktasında değil, gelir güvencesi sağlanması anlamında da çok önemli.

Sistemin en çok eleştirilen noktası emekli olmaya hak kazananların ömür boyu maaş alamamasıydı.

Yani sistem bireysel emeklilik adını taşımasına rağmen SGK’dan bağlanan emekli aylığından farklı olarak kişinin sistemdeki birikiminin miktarına göre aylık ödenebilmesine imkan tanıyordu.

Yıllık gelir sigortasının devreye girmesiyle bireysel emeklilik sisteminde ömür boyu maaş alınması imkanı sağlandı ve eksik nokta tamamlanmış oldu.

1 Ekim’de başlayan yıllık gelir sigortası bireysel emeklilik sistemine olan ilgiyi daha da artıracak. 1 Ekim tarihinden itibaren bireysel emeklilik sözleşmesine ek olarak yıllık gelir sigortası yaptıran kişiler, hesaplarında biriken paranın kendilerine ömür boyu ödenmesini sağlayan bir poliçe imzalayacaklar ve bu sayede tam anlamıyla emekli maaşı elde edecekler.

Bireysel emeklilik sistemine çok önemli bir unsur eklenmiş olsa da, zorunlu sosyal güvenlik sistemlerinin gün geçtikçe kapsamının daralması, bireylerin devlet güvencesi yerine kendi ceplerinden paralar ödemeye zorlanması söz konusu.

Emekli aylıklarının düşmesi, sağlık hizmetlerinde ekstra katkı paylarının hayata geçmesi ile özel sigortacılık bu durumları tamamlayan enstrümanlar üretmeye başladı. Bu da sosyal güvenliğin yavaş yavaş piyasalaşması anlamına gelmektedir.

Yıllık gelir sigortasının hayata geçmesi bireysel emeklilik sisteminin önündeki önemli bir sorunu çözmüş bulunmaktadır.

1983 İstanbul doğumlu olan Nurşah Sunay aslen Of’ludur 🙂 Elektrik Aydınlatma sektöründe reklam satışı, marka danışmanlığı, sektörel fuar hizmetlerine kadar olan tüm Satış-Pazarlama birikimini, 2010 yılında kurduğu Sektörüm Elektrik Aydınlatma Dijital Dergisi’ne taşıyarak sektöre önemli katkı sunan bir medya organı oluşturmuştur. Farklı disiplinlerde bilgi edinmeyi kişisel ilgi alanı olarak benimsemiş; Ekonomi alanında Sermaye Piyasası ve Menkul Kıymetler Borsası, Dinler Tarihi alanında İlahiyat ve Gazetecilik alanında Yeni Medya lisans ve ön lisans eğitimlerini tamamlamıştır. Evli ve 4 çocuk annesi olan Nurşah Sunay, tüm mesleki faaliyetlerini, Sektörüm Dergisi’nin Dijital Medya Direktörlüğünü de üstlenen eşi Serdar Sunay ile birlikte yönetmektedir.