basarili-bir-ekip-nasil-kurulur

Çoğu küçük işletme zaman içinde ilerledikçe büyüyecek ve genişlemesi gereken bir zaman gelecek. Daha büyük tesislere ya da yere ihtiyacı olacak veya yeni ürünler geliştirmek isteyecek.

Bu büyüme ve genişleme ile daha fazla personele ihtiyaç duyulabilir. Bu noktada, işletme sahibi gerçekten çok dikkatli olmazsa, işler ters gitmeye başlayabilir.

Bir ekibi bir araya getirmek bir şeydir; doğru takımı bir araya getirmek ise bambaşka bir şey. Doğru ekip olmadan, küçük bir işletme bir gecede ortadan kaybolabilir.

Aslında doğru ekip işletmeyi bulunduğu yerden gitmesi gerektiği bir sonraki seviyeye taşıyabilir. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

basarili-ekip-icin-tutkulu-olanlari-bulun

Tanıdığınız Kişiler İle Çalışın

Temel çalışma takımınızı istihdam etmek söz konusu olduğunda ekip kesinlikle daha çok ‘tanıdığınız kişi’ gibi olmalıdır. Mümkünse daha önce tanıdığınız insanları işe almalısınız. Aile ve arkadaşlar değil (gerekli becerilere sahiplerse, o zaman sorun değil), ama geçmişte çalıştığınız, yaptıkları işte profesyonel ve iyi bulduklarınız için bu kişileri tercih etmelisiniz.

Bu şekilde, ekibinizin temellerinin güçlü olduğundan ve ne yaptıklarını bildiklerinden emin olabilirsiniz. Yeni ekip üyelerini eğitmek, kesinlikle gerekli olmadığı sürece, bir işletmeyi yönetirken yapmak istediğiniz son şeydir.

basarili-bir-ekip-kurmak-icin-tanidiginiz-kisiler-ile-calisin

Deneyime Sahip Olduklarından Emin Olun

Uygun kimseyi tanımıyorsanız veya kimse müsait değilse, aramanızı genişletmeniz gerekir. Bu endişe verici olabilir, ancak deneyim aradığınızı unutmayın. Kilit nokta budur.

Mükemmel derecelerine rağmen, daha önce yapmalarını isteyeceğiniz şeye benzer bir şey yapmamış olan üniversiteden yeni birini işe almayın. Bu sadece daha fazla zamanınızı alacak ve işin ilerlemesini de yavaşlatacaktır.

Başlangıçta işleri doğru yaparsanız, onlara bir şans vermek için yeni başlayanları işe almayı göze alabileceğiniz zaman gelecektir. O zaman, ilk takımınızı kurduğunuz zaman değildir.

Satış ve Pazarlama

Ekibin ilk önce bakmanız gereken herhangi bir parçası varsa, satış ve pazarlama kısmıdır. Onlar olmadan, başka hiçbir şeyin önemi yoktur. Dünyanın en iyi şirketine sahip olabilirsiniz, ancak kimse sizi tanımıyorsa, bunun anlamı nedir? Satış ve pazarlama ekibi işletmeyi ve her şeyin mümkün olduğunca erken nasıl çalıştığını öğrenmelidir. Kesinlikle çekirdek ekibinizin bir parçası olmalılar.

Tutkulu Olanları Bulun

Ne hakkında konuştuklarını, pazarlama için hangi sosyal medya platformunu kullanacaklarını veya bekleme odasında ne tür bir kahvenin en iyisi olduğunu bilen insanların yanı sıra, işiniz hakkında tutkulu olan ve başarılı olduğunu görmek isteyen insanlar istersiniz.

Bu kısmen işletme sahibi olarak, onlara vizyonunuzu gösterebilecek ve arkanızdan gelmek isteyebilecek bağlı kişiler olarak yer alabilecektir. Bu aynı zamanda işin geri kalanıyla da ilgili olacaktır. Eğer bu insanlar deneyime sahip olabilirlerse, o zaman her iki dünyanın da en iyisine sahip olacaksınız.

Bu nedenle, bu tutkuyu etrafınızda olmasını istediğiniz insanlara aşılamak size kalmış. Daha uzun süre kalacaklar ve sizin için daha iyi bir iş çıkaracaklar.

Ekip üyelerinin seçimi işletmelerin geleceği ve sürekliliği için önemlidir. Başarılı bir ekip işletme olarak sizleri ileriye taşıyacaklardır.

Görüşmek dileğiyle…