Bağlantılı Aydınlatma Sistemleri Satışları Artırdı
Bağlantılı Aydınlatma Sistemleri Satışları Artırdı

Bir Fransız hipermarket zincirinde bağlantılı aydınlatma sistemleri üzerine yapılan bir araştırma, aplikasyonu kullanan müşterileri satışlarında dramatik bir artış olduğunu ortaya koydu.

Perakende devi E.Leclerc’in Fransa’nın güney batısında bulunan Langon şehrinde bulunan mağazasının cirosu, akıllı telefonları ile indirimler ve bilgi sunan Bluetooth bağlantılı tavan lambalarına kablosuz ağ yoluyla bağlanan müşteriler sayesinde geçtiğimiz birkaç ay içerisinde %34 ile %42 arasında artış gösterdi.

7 bin metre karelik outlet mağazasında toplamda 771 kişi, onlara Nesnelerin İnternetine (IoT) erişim sunan E.Leclerc aplikasyonunu kullandı.

Mağazada bulunan 800 LED ürün, fırsat ürünleri ve lokasyonları müşterilerin telefonlarına aktarmak için iç mekanda konuşlandırılmış  Bluetooth vericilerle donatıldı.

E.Leclerc kişisel ilgi alanları ve satın alım alışkanlıklarına göre mesajlarını düzenleyebilmesi için müşteriler aplikasyonu E. Leclerc sadakat programları ile bağdaştırmayı kabul ettiler. Müşteriler aynı zamanda mağazada eksik olan ürünleri aplikasyon yoluyla isteyebiliyorlar.

Bağlantılı Aydınlatma Sistemleri Satışları Artırdı
Bağlantılı Aydınlatma Sistemleri Satışları Artırdı

E.Leclerc tarafından halihazırda yüksek iş hacmine sahip olarak sınıflandırılmış olan bir grup müşteri, bu hizmet sayesinde geçmiş yıla göre %34 daha fazla harcama yaptı. Tipik olarak daha az sıklıkla alışveriş yapan bir grup ise %42 daha fazla harcama yaptı.

E.Leclerc 2260 müşterisini bu sistemden faydalanma fırsatı hakkında bilgilendirdi. Bu sayının neredeyse yarıya yakını — 1.119 — aplikasyonu indirdi. Bu 1.119 kişi arasından 771 müşteri aplikasyonu gerçekten kullandı.

E.Leclerc yaptığı açıklamada sonuçlardan memnun olduklarını ve bunun sadece cirodaki artış değil aynı zamanda genel müşteri bağlılığındaki artıştan ve iç mekan konumlandırma sisteminin her bir müşteri davranışı hakkında bilgi toplama yeteneğinden de kaynaklandığını belirtti.

Şirketin CEO’su Alain Lafforgue, Lux’a verdiği demeçte, “Burası, müşterilerin yepyeni bir alışveriş deneyimi yaşayacakları bir yer.

Sanal müşteri etkileşimi sayesinde müşterilerimizi daha yakından tanıyor ve onların bireysel istekleri hakkında daha fazlasını öğreniyoruz. Bu bilgi ile tatmin düzeylerini artıracak ve böylece müşteri sadakatini daha da artıracağız,” dedi.

E.Leclerc, LED ışık dalgaları yoluyla telefonlara veri yollayan görünür ışık haberleşme (VLC) yerine, radyo spektrumunu kullanan Bluetooth teknolojisini tercih ediyor.

VLC, müşterileri belirli bir ürüne yönlendirmekte Bluetooth’tan daha doğru sonuçlar verse de, E. Leclerc özellikle de müşterilerin genellikle mağaza yerleşimini bilmesi nedeniyle bu projede navigasyonun o kadar da önemli olmaması nedeniyle Bluetooth’un yeterince doğru sonuçlar verdiğini düşündü.

Bluetooth’un VLC’ye kıyasla bir avantajı ise, müşteriler Bluetooth kullanırken telefonlarını ceplerinde tutabilirken VLC kullanırken telefonlarını sürekli olarak tavan ışıklandırmalarına doğrultmalarını gerektirmesidir.

Bu projede Bluetooth kullanımı ise, E.Leclerc gibi perakendecilerin iç mekan konumlandırma ve müşteri bağlılığı sistemleri için neden BT ve ağ firmaları yerine aydınlatma şirketlerine yönelmesi gerektiği sorusunu ortaya koydu.

Aydınlatma tabanlı Bluetooth’un savunucuları, bu aydınlatma altyapısının dahil edici bir yapıya sahip olduğunu ve böylece de vericileri yerleştirmek için hazır ve dikkat çekmeyen bir yer sunduğunu belirtti.

Bununla birlikte vericiler, armatürlere elektrik sağlayan aynı güç kaynağından enerji çekebilir ve sorunlu olabilen bataryalı vericiler kullanma gerekliliği ortadan kalkacaktır.

Langon mağazasına bağlantılı aydınlatma sisteminin tedarikçisi ise Zumtobel oldu.