aydinlatmada-akilli-kontrol-sistemlerinin-onemi

Son 40 yıl içinde yapılan birçok çalışma, yollarda ve kamusal alanlarda, güvenlik için aydınlatmanın önemini gösteriyor. Düşük enerji tüketimi ile dünyada kullanımı hızla yaygınlaşan LED teknolojisi ve akıllı kontrol sistemlerinin kullanımı ise trafik kazalarını önlemede büyük önem taşıyor.

Trafikte güvenliğe dikkat çeken ve trafik kazalarında LED’in önemine vurgu yapan Schreder Aydınlatma Genel Müdürü Zeynep Akkaya, “Trafikte aydınlatma çok önemlidir.

zeynep-akkaya-gorsel
Zeynep Akkaya

Araştırmalara göre uygun ve yeterli yol aydınlatması bulunan yollarda trafik kazalarında en az % 30 oranında azalma tespit edilmiştir.

Aydınlatma, rahat görünüm sağladığı için karanlıkta oluşan kazaların sayısını ve şiddetini önemli ölçüde azaltıyor.

Ayrıca aydınlatmanın, suçların azalmasında ve güvenlik görevlilerinin veriminin artmasında rolü büyük” diye konuştu.

Dünyanın en köklü dış aydınlatma şirketlerinden Schréder, güvenli ve huzurlu bir ortam oluşturmaya yardımcı olan aydınlatma ürünleri ve sistemleri ile kullanıcılara şehirde rehberlik ediyor. “Doğru aydınlatma” sağlamayı kendisine hedef olarak belirleyen Schréder’in kaliteli aydınlatma çözümlerindeki uzmanlığı ve ürünleri güvenli bir alan oluşturmak için büyük önem taşıyor.

Schréder, teknik, estetik, sürdürülebilirlik ve çevreye duyarlılık açısından ışığı olabilecek en iyi şekilde kullanmak anlamına gelen doğru aydınlatma sayesinde güvenilir ortamlar oluşturuyor.

Güvenlik Ve Enerji Tasarrufunu Birleştirmenin Işık Yolu: LED

Son zamanların aydınlatma devrimi diye nitelendirdiğimiz LED ürünleri ve kontrol sistemleri farklı kullanım fonksiyonları sayesinde akıllı şehirlerin başrol oyuncuları konumunda.

Schréder, kontrol sistemleri ile LED’in verimliliğini birleştirerek, hareket algılama sistemleri ile çalışan pek çok “ihtiyaca göre ışık” çözümünü sunuyor.

Akıllı kontrol sistemlerine entegre edilebilen trafikte hız algılama ve yön tanımlama sensörleri ile aydınlatma kontrol ediliyor ve bu sayede trafikte güven ve enerji tasarrufu sağlanıyor.

Schréder’in ışığı kontrol etmenin ötesinde, işletme ve izleme konusunda farklı seçenekler sunduğunu ifade eden Akkaya, “Dış mekan aydınlatmasında verimlilik sağlayan akıllı kontrol sistemi Owlet’i geliştirdik.

Günümüzde kullanılan network entegrasyonu olan akıllı cihaz sayısı dünya üzerinde yaşayan insan nüfusunu aşmış bulunuyor ve şehirler artık akıllı şehir konseptini benimsemeye başladı.

Schréder’in tescilli bir markası olan ve ihtiyaca yönelik aydınlatma sağlayan Owlet IOT kontrol sisteminin sunduğu seçenekler ile akıllı şehirlerin bir parçası olmak mümkün” dedi.

Akıllı Kontrol Sistemi Owlet İle Verimlilik Sağlayın

Aydınlatmanın etkin kullanımı üzerine tasarlanan ve en gelişmiş uzaktan yönetim sistemini sağlayan yeni Owlet lOT platformunun, kullanım kolaylığı sağladığını söyleyen Akkaya, “Owlet IOT her tür sensörden (hava, trafik, hava kalitesi) aldığı bilgiyi toplayıp ileterek, bu şekilde dış aydınlatma sisteminin genel performansını en üst seviyeye çıkartırken akıllı bir çevrenin merkezi öğesi haline geliyor.

Kullanıcı dostu bir arayüze sahip gösterge paneli üzerinden kullanıcılar akıllı enerji altyapılarını verimli bir şekilde yönetebiliyor. Trafik ve karayollarında da bu sistemi kullanarak araçların hızını kontrol etmek mümkün, sistem bize önemli konularda ipuçları veriyor” diye konuştu.

Schreder, Aydınlatmanın Ötesinde Çözüm Ortağınız

Shréder’in aydınlatma çözümleri, güvenliği sağlama konusunda aydınlatmanın da ötesine geçiyor ve video kameralar, kentsel malzeme (güvenlik bariyerleri…), etkileşimli araçlar (hız algılama, yön tanımlama), acil durum teçhizatı (işaret aydınlatma, acil durum çıkışları…), iletişim cihazları (alarm butonu…) gibi birçok fonksiyonu bir arada sunarak bir çözüm ortağı oluyor.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.