aydınlatma-nedir

Aydınlatma üç aşamalı yapılmalıdır. Spot aydınlatma, duvardaki niş aydınlatması, duvar aplikleri, dolap ve büfe içi aydınlatmaları vurgulama aydınlatmasına verilecek modellerden bir kaçıdır.

Yaşamın pek çok bölümü geçirilen evimiz herkes için büyük önem taşır. Her oda insana farklı duygular yaşatır. Bundan ötürü yapılacak farklı ışıklandırma biçimleri olabileceğini düşünerek aydınlatma ürünlerini ona göre seçmemiz gerekir.

Vurgulama aydınlatmalarında en beğendiğiniz aksesuarları oda veya salonlarda ön plana çıkarmak için bu metodun kullanılması tavsiye edilir. Evinizde her hangi bir köşenizi veya çok sevdiğiniz bir objeyi vurgulama aydınlatması ile en belirgin hale getirebilirsiniz.

Diğer aydınlatma firmaları yöntemlerinden biri de ortam aydınlatmaları. Bu tarzda oda ve salonların tümüne cevap verebilecek aydınlatmayı sağlamaktır. Bu aydınlatma sisteminde avizeler, tavan lambaları, armatürler kullanılmaktadır.

Güçlü ışık sağlayan bu aparatlar ortamın geneline eşit ışık saçarak aydınlatma sağlar. Işık tonu olarak beyaz ve sarı olarak iki tür tercih edilir. Önemli olan husus sarfiyatta az elektrik sağlayan enerjiyi minimuma indiren lamba türünü seçmektir.

Diğer bir aydınlatma türü olan görev aydınlatmasında gözlerimizi yormayan, yapacağımız işleri kolaylaştıran tarzdaki aydınlatma türüne verilen isimdir. Okurken, çalışırken, yemek yaparken gibi meşgul olduğumuz işlerde bu tarz aydınlatmalarda sarkıt lambalar, tezgah lambaları, masa lambaları gibi aparatlardan faydalanılır.

İyi Bir Aydınlatma Nasıl Sağlanır?

  • Aydınlatacak ışığın gözleri yormaması için mekanın farklı bölümlerinde fazla ışıkla aydınlatılmasını sağlayın.
  • Oda ve salonların farklı kısımlarına açıları değişik aydınlatma ürünleri monte edin.
  • Tavana sabitlenecek 3-4 tavan lambası yerine ayaklı lamba, abajur, bir tavan lambası olabileceği gibi muhtelif ışık kaynağı daha kullanışlı olmayı sağlar ve mekanı çok daha güzel gösterir.
  • Banyo aynasının üzerine konumlandıracağınız iki küçük spotla tüm banyo aydınlanacağı gibi tıraş olurken veya makyaj yaparken sizi rahatsız etmeyen bir aydınlatmaya sahip olursunuz.
  • Zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz mutfaklarda aydınlatma ışığının tam orta bir yerde olmamasına dikkat edilmeli, mutfak tezgahı üstündeki konumlarda olmasına özen göstermeli ve bu konuda görev ve vurgulama aydınlatmalarının bizlere yardımcı olacağını hatırlamalıyız.
  • Elektrik sarfiyatı konusunda mevcut anahtarların dimmer anahtarlarla değiştirilmesi yakılacak olan ışığın kuvvetini ayarlayarak değişik atmosfer yaratılır.
Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.