aydinlatma-mutluluktur

Aydınlatmanın insan üzerindeki fizyolojik ve psikolojik etkilerinin farkındayız ve ölçümleyebiliyoruz. Gelecekte; renk sıcaklığı, ışık şiddeti, hangi rengin kullandığı, projenin bütünlüğü ve benzeri tüm detayların insan genlerine etkisinin araştırılacağı günleri göreceğimizi düşünüyorum.

Genetik kimliğimizin tüm detayları ortaya konduğunda, aydınlatmanın birey üzerindeki birebir etkilerinden yola çıkarak mühendislik çalışmaları yapılacağı aşikardır. Buna paralel armatürler geliştirilecek, projeler üretilecektir.

Günümüzde bu Ar-Ge’ye, alt yapıya sahip ileri teknolojik çalışmaları yapan firmalar mevcuttur.

Hemen her gün yeni ve çarpıcı gelişmelere tanık oluyoruz. Yakın gelecek, hepimiz için çok daha aydınlık ve renkli olacaktır. Işık kaynağının spektral duyarlılığı ve etkisinin insan üzerinde yansıması, hali hazırda kaliteli projelendirmede hesaba katılmaktadır.

istanbul-sehri-gece-goruntusu

Aydınlatma, sadece gözümüzü değil; sinir sistemimizi, kalp atışımızı, psikolojimizi, neşemizi, yüzümüzdeki ifademizi etkiliyor.

Çözümlerin de, bunları olumlu etkileyen kalitede olması elzemdir. Güzel tasarlanmış ve akıllı bir şekilde yönetilen kamusal aydınlatma, toplulukların çevrelerini fark etmesini, ziyaretçilerin dikkatini çekmeyi ve turistlere ve kent sakinlerine güvenlik hissi vermenizi sağlar.

Kapsamlı bir aydınlatma planı önemli sürdürülebilirlik ve enerji azaltma hedeflerini elde etmeye yardımcı olurken, bir şehri farklı kılarak değerli bir yer haline getirir. Daha çevreci, daha doğa dostu, daha inovatif çözümlerin insana dokunduğu ortadadır.

Uzaktan izleme, akıllı varlık yönetimi, sahne ayarına göre akıllı karartma ve akıllı enerji ölçümü ile bağlantılı aydınlatma sistemleri, kamusal aydınlatma yönetiminde temel bir dönüşümü temsil eder.

istanbul-bogaz-koprusu

Bağlantılı aydınlatma alanları, ölçeklendirilebilir. Tamamen entegre edilmiş çözümler sunarak ziyaretçiler ve kent sakinleri için olası en iyi deneyimi sunar. Bakım iş akışlarını sorunsuz hale getirerek maliyetleri minimum düzeye indirir.

CityTouch gibi profesyonel yazılımlar, altyapılardaki tüm aydınlatma varlıklarına bağlantı sunarak para tasarrufu sağlamanın, vatandaşlara güvenlik sağlamanın ve çalışma verimini arttırmanın yeni yollarını sunar.

Dünya çağında, şehrine lider rolü kazandırmak isteyen yöneticiler, birinci sınıf ön cephe aydınlatma ve mimari aydınlatmaları kullanarak, kentlerini güzelleştirebilir, değer katabilirler. 

istanbul-gece-cami-manzara

Tarihsel yapıların; köprü, müze, anıt, meydan  gibi kente has dokuların aydınlatılması, şehirlerin öne çıkmasını sağlayacaktır.

İyi planlanmış ve dikkatli bir şekilde yönetilen dış aydınlatma, o lokasyonu öne çıkartan bir örneğe dönüşecek şekilde büyüleyici bir gece manzarası yaratabilir.

Çok deneyimli, profesyonel tasarımlar üreten firmaların sağladığı LED ve diğer mimari çözümler, bir şehrin;

• Marka olmasını,

• Kentli ve kent arasındaki aidiyetin artmasını,

• Sürdürülebilirliğin artmasını,

• Şehir dayanıklılığını ve duyarlılığını,

• Değer ve farkındalığı,

• Kent sakinleri ve ziyaretçiler için rahatlık ve güvenlik hissini arttırmasını sağlar.

Doğru aydınlatma sistemleri, şehirlerin güzelleştiren ve ilham veren yenilikçi çözümler üretmesini sağlar. Aynı zamanda, bir şehrin kimliği ile şehirde yaşayanların ihtiyaçları arasındaki hassas dengeyi de kurar.

Etkili olmayan aydınlatmanın gezegenimizin hassas kaynaklarını tükettiğini ve emisyonların hava kalitesini etkileyebildiğini biliyoruz. Öte yandan uyku ve diğer doğal süreçlerde yapay aydınlatmanın yaşam kalitemizi bir bütün olarak etkilediği de bir gerçek.

Işığı gerektiği anda ve yerde sınırlandıran çözümlerimiz, “güzellik; doğal ritimler ve iletişim hatırına karanlık gökyüzü”  şiarını benimsemiştir.

Dinamik renk değişimli LED aydınlatma da dahil olmak üzere doğru aydınlatma karışımı deneyimleriyle, belediyenizde parlak özellikler yaratabilir ve yerel topluluk üzerinde büyük bir etki bırakabilirsiniz.

Köprülerde, şehir merkezlerinde veya bina ön cephelerinde mimari aydınlatma turizmi arttıracaktır. İnsanların restoranlara, kafelere, parklara ve mağazalara gitmesini sağlayacak, turistler ile oteller gibi bir çok mekan bu zincire dahil olacaktır.

Sıcak yaz günlerinde, kent ekonomisi için, serin akşamlarda kaliteli  aydınlatma ile katma değer sağlanacaktır.

Mutlu kentli, mutlu akşamlar için; aydınlatma mutluluktur.

Değerli okurlar…

Temmuz sayısı ile 36. makalemi kaleme almış bulunuyorum. Yani Sektörüm Dergisi okurlarıyla buluşmamızın üzerinden tam 3 yıl geçmiş.

Arayarak ya da maille temas kuran, soran, eleştiren, ilgisini ve beğenisini dile getiren herkese sonsuz teşekkürler. Ve tabi ki; yoğun temasımızın hiç kesilmediği Nurşah Hanım, Serdar Bey ve Mustafa Bey başta olmak üzere, dergimizin değerli çalışanlarına da..

Birlikte hep daha iyiye.. Ağustos’ta görüşmek üzere, aydınlıkta kalın.

Ahmet SOYLU Philips Aydınlatma” Signify” Kamu İlişkiler Müdürü ve Sektörüm Elektrik Aydınlatma Güvenlik Sistemleri Dijital Dergisi Köşe Yazarıyım.. ✔️ STK’ lara ilgi duyar ve görev alırım. ( EMSİAD Başkanlığı , Enver Ankara Yön.Kur. Üyeliği, GGYD Yüksek Danışma Kurulu Üyeliği, ASTOP Yön. Kur. Üyeliği, YATSİAD Kurucular Kurulu, AGİD Üyeliği gibi …). ✔️Şiir yazarım; 1 kitabım var. 2.nin hazırlıkları devam ediyor. ✔️Amatörce; mum boya ile resim yaparım ✔️Kişisel gelişim ile ilgili deneme ve makalelerim var. ✔️Kişisel gelişim konulu her türlü yayın ilgimi çeker. ✔️Sağlıklı yaşam ve beslenme konusu özel ilgi alanıma giriyor