Avrupa’nin ornek Akilli sehri Eskisehir Tepebasi’nda Kurulacak

Türkiye ve EMEA bölgesine akıllı kart, biyometri ve güvenlik çözümleri, uygulama geliştirme ve teknoloji entegrasyonu alanlarında 1984 yılından bu yana hizmet sunan Türk teknoloji şirketi Ölçsan’ın paydaşları arasında yer aldığı, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Yaşam Köyü Projesi, Avrupa Komisyonu Akıllı Şehirler ve İnovasyon Projesi’nde 20 proje arasından ikinci seçilerek 5 milyon avro hibe almaya hak kazandı.

Ölçsan’ın kuracağı Akıllı Şehir İzleme Portalı gibi yeniliklere sahne olacak proje kapsamında Tepebaşı Belediyesi’nin sera gazı salımı azaltılacak.

Ocak 2015 itibariyle başlayan Yaşam Köyü Projesi, Eskişehir tepebaşı’nda ulaşım, iletişim ve bilişim teknolojileri alanında yapılacak iyileştirmelerle sürdürülebilirliği sağlamayı hedefliyor.

Proje kapsamında teknolojinin yardımıyla kaynak ve enerji verimliliği artırılırken, Tepebaşı’nın sera gazı emisyon oranlarının ciddi oranda azaltılması amaçlanıyor.

Avrupa Birliği’nin araştırma ve yenilik programı Horizon 2020 (H2020) kapsamında hayata geçirilen Avrupa Komisyonu Akıllı Şehirler ve İnovasyon Projesi’nde Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, İspanya Valladolid ve Birleşik Krallık Nottingham belediyeleri ile birlikte yol gösterici nitelikte 3 yerel yönetim arasında yer alıyor.

24 milyon avroya yakın bir bütçeye sahip olan projede 21,5 milyon avroluk kaynak AB tarafından hibe olarak karşılanacak.

Projenin bilişim & iletişim teknolojileri geliştirmelerinden sorumlu paydaşı Ölçsan, Yaşam Köyü Projesi için Akıllı Şehir İzleme Portali oluşturacak.

Proje kapsamında İspanya’nın Valladolid şehrinde tüm paydaşlarının katılacağı bir toplantı gerçekleştirilecek.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Ölçsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Burak Sondal, “Ölçsan olarak akıllı şehir başlığı altında, güvenlik ve gerçek zamanlı interaktif ve adaptif teknolojileri göz önünde bulundurarak, Avrupa’nın önde gelen iş ortakları ile birlikte koordineli çözümler geliştirmekteyiz.

Bu kapsamda Avrupa Birliği tarafından, 2014 Horizon 2020 proje görevleri arasında onlarca proje arasından titizlikle seçilmiş olan ‘Remourban Under SCC1 Call in Horizon 2020’ projesinin Türkiye’de ana yüklenicileri arasında yer almaktayız.

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin bu başarısına Akıllı Şehir İzleme Portalı’mızla katkıda bulunacağız.

Dünyada örnek olacak bu projede yer almak bizim için gurur vericidir. Proje kapsamında Ar-Ge süreçlerini gerçekleştireceğimiz inovatif ürünlerin, ülkemizde bundan sonra uygulanacak akıllı şehir projeleri için de bir model teşkil edeceğini düşüyoruz” açıklamasını yaptı.