atmk-aydinlatma-turk-milli-komitesi-genel-kurul-2020

8.Dönem Başkanı Prf. Dr. Sermin Onaygil’in açılış sunumunu yaptığı ATMK (Aydınlatma Türk Milli Komitesi) 25.Olağan Genel Kurul Toplantısı, İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla Binası’nda Gerçekleşti. 2019 yılı faaliyet raporlarının paylaşıldığı komite toplantısında aydınlatma sektörüne yön veren organizasyon ve faaliyetlerle ilgili kişisel ve kurumsal üyeler bilgilendirildi.

itu-taskisla

Toplantıda ATMK üyeleri 9.dönem Yönetim Kurulu adaylarını da oyladı. Yapılan seçim sonuçlarına göre ATMK 9.dönem Yönetim Kurulu Asil Üyeleri; Sermin Onaygil, Rengin Ünver, Banu Manav, Nergiz Arifoğlu, Zeynep Akkaya, saaBerker YURTSEVEN,  Hakan Ünsalan ve Denetleme Kurulu Asil Üyeleri; Demir Özkaya, Kevork Benlioğlu olurken, Yönetim Kurul Yedek Üyeleri; Tuba Baskan, Şensin Aydın Yağmur, Mesut Gündoğdu ile Denetleme Kurulu Yedek Üyeliğine Zafer Tutar seçildi.

atmk-genel-kurul-2020-toplu-gorsel

2019’da oldukça yoğun bir takvim doğrultusunda birçok proje gerçekleştiren ATMK’nın üstlendiği ya da görev aldığı projelerinden bir kısmı ise şöyle;

Özet Bölümü

15.RLC Günleri

IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen; elektrik, elektronik, otomasyon, enerji ve otomotiv sektörlerinin mercek altına alındığı 15. RLC Günleri’nde (19-21 Şubat 2019 -YTÜ Davutpaşa Kampüsü Kültür ve Kongre Merkezi) Stratejik Ortak olarak yer alan ATMK’dan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sermin Onaygil  “Milli ve Bağımsız Enerji” panelinin moderatörlüğünü üstlendi.10.enerji-verimliligi-forumu

10.Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 11-12 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleşen, 10. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nı destekleyen kurumlar arasında yer alan ATMK, Prof. Dr. Sermin ONAYGİL’in “Yollarda LED Dönüşümü: Verimlilik ve Akıllılık” başlıklı sunumuyla etkinliğe katkı sağladı.

Uluslararası Işık Günü Etkinlikleri

UNESCO International Day of Light Merkez Ofisi ile gerçekleştirilen bir dizi yazışma sonucunda “Işık Günü” logosunun Türkçeleştirilmesi izni almayı başaran ATMK, gençleri ve kadınları bilim ve mühendislik çalışmalarına teşvik etmek amaçlı “Işık Günü” sosyal medya çalışmaları ve birçok etkinlik yürüttü.

ATMK’ yıl boyunca programla ilgili yürüttüğü tüm faaliyetler, Unesco_International Day of Light web sitesinde de (www.lightday.org) paylaşıldı.

uluslararasi-isik-gunu-etkinligi

CIE (Uluslararası Aydınlatma Komisyonu) Genel Kurul Çalışmaları

CIE – Uluslararası Aydınlatma Komisyonu tarafından düzenlenen CIE 2019 29th QUADRENNIAL SESSION, 17-22 Haziran 2019 tarihleri arasında ABD Washington’da gerçekleştirildi. Organizasyona üye olan ATMK adına Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sermin Onaygil iki yılda bir yapılan CIE Genel Kurulu’nda üye olarak Türkiye’yi temsil etti.

12.Ulusal Aydınlatma Kongresi

IstanbulLight Uluslararası Aydınlatma ve Elektrik Malzemeleri Fuarı ile aynı ortamda 12.kez düzenlenen Ulusal Aydınlatma Kongresi’nde  bu yıl; “Aydınlatmada Eğitim ve İnsan Kaynağı”, “Nitelikli Aydınlatma İçin Tasarım”, “Dünya Standartlarında Tasarlanmış Üretim”, “Aydınlatmada Satış ve Tüketici Bilinci” başlıklı oturumlar gerçekleştirildi.

ulusal-aydinlatma-kongresi

20 sunumlu bildiri ile 12 sunumlu posterin katılımcılarla paylaşıldığı kongrede “Karanlığı Tasarlamak: Karanlıkta Diyalog ” müze projesi ön plana çıktı. Kurumsal üyelerden; Fiberli, Sylvania, TD Electronics’in oturum sponsorları olduğu kongrenin ATMK Geleneksel Gala Yemeği sponsoru ise Heper oldu.

12.İstanbulLight Uluslararası Aydınlatma ve Elektrik Malzemeleri Fuarı

ATMK, AGİD ve INFORMA’nın işbirliği ile 18-21 Eylül 2019 tarihlerinde Yeşilköy İstanbul Fuar merkezinde düzenlenen İstanbulLight 12.kez sektörle buluştu.

X.Ulusal Aydınlatma Sempozyumu

ATMK-TMMOB EMO işbirliği ile yapılandırılan “Aydınlatma Sempozyumu”nun 10.su 16- 17 Ekim 2019 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirildi.

CIE ( Uluslararası Aydınlatma Komisyonu) Division (Bölüm) Çalışmaları

Uluslararası Aydınlatma Komisyonu bölümlerinde Türkiye adına belirlenmiş ATMK temsilcileri görevlerine bu yıl da devam etti.

ATMK kurucu üyelerinden ve CIE Division 5 (Dış Aydınlatma ve Diğer Uygulamalar) Türkiye temsilciliğini, Division 4 ve 5 birleştirilinceye kadar yürütmüş olan Prof. Müjgan Şerefhanoğlu Sözen’in başkanlığını yaptığı, TC 4-56’nın hazırladığı “CIE 234:2019 A Guide to Urban Lighting Masterplanning” adlı rapor Eylül 2019 tarihinde yayınlandı.

Günümüzde tüm dünyada yaygın olan “Kent Aydınlatma” konusunun, teknik, estetik, enerji kullanımı gibi pek çok yönden önem taşıması nedeniyle gelişigüzel uygulamalar yerine, “Aydınlatma Masterplanları” doğrultusunda ilkesel yaklaşımlarla yapılması gerekliliğinin ortaya konulduğu ve gerekli tüm teknik bilgileri içeren yapısıyla ayrı bir öneme sahip.

Prof. Dr. Sermin Onaygil, 2017 yılında getirildiği CIE Bölüm 4 Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı (Assosiate Director) görevini 2019 yılında da sürdürdü.

20 Haziran 2019 tarihinde Washington’da “Transportation and Exterior Applications” adlı Division 4 yıllık toplantısına Türkiye temsilcisi ve Div.4 Associate Director olarak katılım sağladı ve toplantının “Division Liaisons and Interorganizational Collaboration” bölümünü yönetti.

Prof. Dr. Sermin Onaygil, Ocak 2020’de CIE Division 4 tarafından CEN/TC 169 Yol Aydınlatması çalışma grubu irtibat temsilciliğine (Liaison Representative) getirildi.