Atıklar Orman Olsun
Atıklar Orman Olsun

ELDAY’ın e-atıkların geri dönüşümünü teşvik etmek, sürdürülebilir sağlıklı çevre ve sağlıklı toplum oluşturmak amacıyla Uluslararası Lions Dernekleri 118-E Yönetim Çevresi Federasyonu’na bağlı Bakırköy Lions Kulübü, İstanbul Mali Müşavirler Odası, EAG Geri Dönüşüm A.Ş. işbirliği ve Orman Bakanlığı’nın desteğiyle hayata geçirdiği “Atıklar Orman Olsun” kampanyasının ilk fidanları düzenlenen bir etkinlikle Çatalca’da Akalan Köyü ağaçlandırma sahasına dikildi.

Çatalca Kaymakamı İnci Sezer Becel ve Çatalca Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Güzel’in de katıldığı etkinlikte kampanyanın ilk ormanı için 5 bin fidan toprakla buluştu.

Kurduğu toplama sistemiyle tüm Türkiye’de bugüne kadar 15 bin tondan fazla atık elektrikli ve elektronik eşyayı (AEEE) geri dönüşümle ülke ekonomisine kazandıran ELDAY’ın sürdürülebilir sağlıklı çevre ve toplum hedefiyle hayata geçirdiği “Atıklar Orman Olsun” kampanyasının ilk ormanının temelleri Çatalca’da bulunan Akalan Köyü ağaçlandırma sahasına dikilen fidanlarla atıldı.

Orman Bakanlığı’nın desteğiyle ve Uluslararası Lions Dernekleri 118-E Yönetim Çevresi Federasyonu, İstanbul Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ISMMMO), EAG Geri Dönüşüm A.Ş.’nin işbirliğiyle düzenlenen kampanya çerçevesinde geri dönüşüme kazandırılan 150 ton AEEE’den elde edilen gelir 5 bin fidana dönüşerek toprakla buluştu.

Hedef 8 bin fidan

Lions Dernekleri (İstanbul Bakırköy ve Ankara Maltepe), Elday, Ankara Barolar Birliği ve Akovar’ın katıldığı “Atıklar Orman Olsun” fidan dikimi etkinliğinde konuşan ELDAY Genel Müdürü Muharrem Yamaç, şunları söyledi: “Birleşmiş Milletler’in 2014 yılındaki raporu tüm dünyada 41,8 milyon ton e-atığın toplandığı, bu e-atıkların yüzde 10-40’lık bir kısmının düzgün bir şekilde geri dönüştürüldüğü ortaya konuluyor.

Atıklar Orman Olsun
Atıklar Orman Olsun

Dünyadaki e-atık miktarının 50 milyon ton olduğunu düşünüyoruz. Gelişmiş ülkeler e-atıkların yüzde 90’ını topluyor çünkü kaynakları sınırlı. Türkiye’de ise kayıt altına alınan oran sadece yüzde 5 civarında. Bu da işin henüz başlangıcında olduğumuzu gösteriyor.

ELDAY olarak bu soruna dikkat çekerek, farkındalık yaratacak projeler geliştiriyoruz. Uluslararası Lions Dernekleri 118-E Yönetim Çevresi Federasyonu ile ortak gerçekleştirdiğimiz “Atıklar Orman Olsun”projemizle 10 ayda sadece İstanbul’da 120 ton e-atık topladık.

Bugün buraya tam 5 bin ağaç dikeceğiz. Önümüzdeki dönemde ise projemizin sürdüğü Kocaeli’nde, Ankara’da, Trakya’da ağaç dikimlerine devam etmeyi planlıyoruz. Hedefimiz bunu tüm Türkiye’ye yaymak.”

Sırada Çorlu ve Çerkezköy var

Uluslararası Lions Dernekleri 118-E Lions Yönetim Çevresi Federasyonu Çevre Koordinatörü Candan Toktürk yaptığı açılış konuşmasında “Bugün çok önemli bir çevre aktivitesinin ilk etabının mutlu sonunu hep birlikte paylaşıyoruz.

Bakırköy Lions Kulübü’nün ELDAY ile işbirliğiyle geçen yıl başlattığı “Atıklar Ağaç Olsun” kampanyası artık tüm Türkiye’ye yayılmaya başladığı için ismi de “Atıklar Orman Olsun”a dönüştü. Projemiz, Ankara, Kocaeli, Bursa ve İzmir derken şimdi tüm Trakya’ya yayıldı. Çatalca’daki ormanımızı büyütürken en kısa zamanda da Çorlu ve Çerkezköy’de ormanlarımızı oluşturacağız.

Bu projeyi çok önemsiyoruz. Çünkü elektronik atıkları içlerindeki kurşun, civa, krom, kadmiyum gibi zararlı elementler toprağa ve suya karışmadan yani bir çevre felaketine yol açmadan toplayarak geri dönüşüme gönderiyoruz. Aynı zamanda bu toplanan atıklar karşılığında ağaç dikilmesini sağlayarak ikinci bir çevre etkinliğini gerçekleştiriyoruz. Böylesine değerli projede yer almaktan son derece gururluyuz” dedi.

Bu fidanlar bir başlangıç

Ülkemizde son yıllarda çıkarılan yasa ve yönetmeliklerle atık yönetimi ve atıkların dönüştürülmesi kavramları yaşamımıza hızlı bir giriş yaptığını söyleyen Lions Türkiye Konfederasyonu Başkanı Danyal Kubin ise şöyle konuştu: “Bugün burada diktiğimiz fidanlar bir başlangıç…

Binlerce ton atık toplamayı ve on binlerce ağaçtan oluşan ormanlar oluşturmayı hedefliyoruz. Bu başarılı projenin bir benzeri şimdi Kocaeli ve Ankara’da sürüyor. Yakın bir gelecekte başka kentlerimizde de başlayacak.

Lion’lar olarak bu projeyi tüm gücümüzle genişleterek büyütmeyi sürdüreceğiz. Bu ve benzeri projelerin yaygınlaşmasıyla ülkemizin geleceğinin daha parlak olacağına ve çocuklarımıza daha güzel bir çevre bırakacağımıza inanıyoruz.”

Elektronik atıklar tüm dünyada büyüyen bir sorun

Uluslararası Lions Dernekleri 118-E Yönetim Çevresi Federasyonu Başkanı Celil Vardar, elektronik atıkların zehirli maddeler içerdiği için tüm dünyada gittikçe büyüyen bir soruna dönüştüğüne dikkat çekerek şöyle konuştu: “Lions Kulüpleri olarak çevre sorunlarına karşı çok duyarlıyız.

Özelikle de ağaçlandırma faaliyetlerimiz ilk sırada yer alıyor. Çünkü bunun yaşanabilir bir çevre için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Yıllardır İstanbul genelinde ve Çatalca bölgesinde binlerce ağaç dikilmesini sağladık.

Bugün de “Atıklar Orman Olsun” projesi kapsamında 5 bin ağacın dikimini yapıyoruz. İnanıyorum ki bu proje tüm Türkiye’ye yayılacak ve binlerce ton elektronik atık toplanarak çevreye ve doğaya zarar vermesi önlenecek. Karşılığında da binlerce ağacın dikilmesine vesile olacak. Bizde insanlığa hizmet etmiş olmanın huzurunu yaşayacağız.”

Hedefimiz kalıcı çözüm yaratmak

İstanbul Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir ise projeye ilişkin şunları söyledi: “Atıklar Orman Olsun” projesi ile geri dönüşüme dair önemli adımlar attık. Şunu çok iyi biliyoruz ki; Türkiye’de her yıl tonlarca elektronik atık hem insan sağlığını tehdit ediyor hem de çevreye onarımı mümkün olmayan kalıcı zararlar veriyor.

Geri dönüşüme alınmayan elektronik atıkların ekonomide oluşturduğu kayıp ise milyarlarca doları buluyor. Böyle bir kampanyayla birlikte çevreye ve sağlığımıza zararları aza indirmek, ekonomik anlamda geri dönüşümü sağlamak, kalıcı çözümlerini yaratmak ve dayanışma ile toplumumuza örnek olmak istiyoruz. Bu vesileyle bu projede emeği olan herkese ve gönüllülere yürekten teşekkür ediyorum.”

Ülke ekonomisine hammadde girdisi sağladık

EAG Geri Dönüşüm İşletme Müdürü Metin Karaçam ise projeye bağışta bulunan tüm destekçilere teşekkür ederek “Ev ve işyerlerindeki E-atıklarının toplanması, ayrıştırılması ve bertaraf süreçlerini titizlikle tamamladık.

Atıkların çevre ve insan sağlığını tehdit eden olumsuz etkilerini minimize ettik ve ülke ekonomisine hammadde/yarı mamül girdisi sağladık. E-atıklar konusunda farkındalık yaratan bu proje ile geri dönüşümün önemi pekiştirildi. Bizde bu başarılı organizasyonun parçası olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Nitelikli orman oluşumuna katkıda bulunacağız

Bakırköy Lions Kulübü Başkanı Erdal Teknikel de bu projeyle ülkemizin nitelikli orman kazanımına katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirtti: “Bakırköy Lions Kulübü olarak bir yıl boyunca İstanbul’da toplanan elektrikli ve elektronik atıklar sayesinde 5 bin fidanın dikimini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Ankara, Kocaeli, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde de başlatılan projenin Türkiye genelinde başka iller de yaygınlaştırılması için görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Projenin çevre politikalarına dikkat çekerek ülkemizin farklı bölgelerinde nitelikli orman oluşumuna katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

“Atıklar Orman Olsun” kampanyasına destek vermek isteyenler, www.atiklarormanolsun.com adresinden bulunduğu şehri seçerek veya çağrı merkezini arayarak evsel elektrik elektronik eşya atıklarıyla yeni ormanlara hayat verebiliyor.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.