Assan Elektronik CEO’su Alex SEYİS

Alex bey röportajımıza başlamadan önce fuar standınızı çok beğendiğimizi belirtmek istiyorum. Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Öncelikle teşekkür ederiz. Bu sene bahçe aydınlatma ürünlerine girdik ve birçok ürün yaptık. Bunu en iyi anlatabilmenin yolu burada yeşil bir şeyler yapmaktı. En iyi böyle anlatabileceğimizi düşündük ve ağaçları aydınlattık.

Özet Bölümü

Fuarda yeni ürünler var mı?

Bahçe armatürleri, yüksek tavan armatürleri, benzin istasyonları için yeni kanopi aydınlatmaları yaptık, bunun yanı sıra yeni downlight serisi çıkarttık.

Güç kaynakları hariç %100 yerli olduğu için kendimiz tasarladık. Aslında iki tane yeşil konsepti birbirine birleştirdik. Biliyorsunuz her şey Green teknolojiye dönüyor.

Güç kaynakları verimlerini de tamamen Türk mühendisleriyle birlikte %94’e kadar çıkarttık. Umuyoruz ki tüm Türkiye’de yeni nesiller için daha yeşil bir gelecek olur.

Peki bu yeni ürünlerin sektördeki diğer ürünlerden farkı, özellikleri nelerdir? İnsanlar neden bu ürünleri tercih etmeli?

Tam olarak enerji verimliliği yüksek ürünler. Bugüne kadar güç kaynağı verimi %70-85 arasındaydı. Bugün itibariyle %94’e çıkartılan verimlilik ile yenilik ortaya çıkmış oldu. Ekonomik açıdan daha fazla verimlilik olduğu için insanlar yaptıkları yatırımları kısa zamanda amorti edecekler. En son aşamada da memleket yeşil olacak.

Siz LED sektöründe eski bir firmasınız. Sektörün durumunu şuan nasıl değerlendiriyorsunuz?

LED sektörü Türkiye’de son 10 yılda elektronik kısımda en çok yükselen taraftı. Şimdi çok net düşünürseniz bu işe çok fazla insan yatırım yaptı. Dolayısıyla ortada kirlilik ortaya çıktı. Bu yarıştan birileri elenecek.

Bu kadar fazla arzın olduğu bir sektör şuan Türkiye’den başka bir yerde yok. Karlılıklar çok az, zemin çok kaygan. Umarım önümüzdeki sene daha fazla ihracat olur. Türkiye belli bir potansiyel ile yükseliyor. Yatırımları karşılamıyor.

İhracat yapmak gerek. Sektörün büyükleri başka ülkelere daha fazla satış yapıp, daha fazla yan sanayi kullanarak, hem ayakta kalıp hem de diğer firmaları da yaşatmaya çalışmalı diye düşünüyorum.

Assan Elektronik’de bizi önümüzdeki dönemde ne gibi yenilikler bekliyor?

Ar-Ge kökenli bir firmayız. Yeni ürünler yapmaya devam edeceğiz. Daha fazla iç mekan ürünleri üreteceğiz, dış mekan ürünlerinde ise modifikasyonlara giderek ekonomik ürünler ortaya çıkartmaya çalışacağız. Teknoloji geliştikçe sizde ürünün şeklini değiştirmek zorunda kalıyorsunuz. Başka şansınız yok. Daha ekonomik ve satılabilir hale getirmeye çalışıyorsunuz.

Türkiye veya yurtdışında başka katıldığınız fuarlar var mı?

Firma olarak dörtlü fuara karar verdik. Bunlar Dubai Middle East Electricity Fuarı, Led&Led Lighting Fuarı, İstanbullight Fuarı ve Light&Building fuarları olacak.

İhracatta artış veya yeni ülkeler var mı?

Bu dönemde Ortadoğu ülkeleriyle çalışıyoruz. . Irak’tan Dubai’ye kadar ara ülkelerin hepsine ihracatımız var. Benim hedefim kaybettiğimiz Rusya pazarını tekrar kazanmak. Yıllardır var olan Avrupa hedefim var. Önümüzdeki sene Avrupa’da da ciromuzun %7-8’i arasında potansiyel yakalayıp yolumuza devam edeceğiz.

Bizim soracaklarımız bu kadar. Sizin eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Assan bir elektronik firmasıydı. Aydınlatma elektroniğe döndükten sonra bütün Ar-Ge ekibimizle beraber bildiklerimizi aydınlatma sektöründe kullanmaya çalıştık. Sanıyorum önümüzdeki yıllarda ışık üzerinde kontrol sistemleri daha ekonomik hale gelecek ve böyle bir pazar ortaya çıkacak.

Şimdi onun üzerinde çalışıyoruz. Biz yine eski mesleğimize inceden geri dönüş yapacağız. Kontrol sistemleri gelişiyor, her şey kontrole dönüşüyor. Aydınlatma her zaman devam edecek. Kontrol sistemleri dünyada daha büyük yer tutacak. Her şeyin kontrolü akıllı evlerle ve akıllı binalarda olacak.

eng. version:

Alex SEYIS, CEO of Assan Electronics:
“We Have Our Roots in R&D and We Will Keep Designing New Products”

Mr. Alex, before starting our interview, I would like to express our appreciation for your stand in the fair. How did this idea come up?

Thank you. This year we have introduced garden lighting products and created many products. The best way to narrate it was to do something green here. We thought that we could best explain it like this and we illuminated the trees.

Are you showcasing new products in the fair?

We introduced garden luminaires, high ceiling luminaires, new canopy lighting appliances for gas stations, as well as a new downlight series. These are 100% locally designed in our facilities except for the power supplies.

In fact, we have combined two green concepts. You know everything is converting to Green technology. Working with Turkish engineers, we have increased the efficiency of power supplies up to 94%. We hope that Turkey will have a greener future for new generations.

What are the differences between these new products and the other products available in the sector? Why should people choose these products?

These are fully energy efficient products. Until today efficiency of power supply was between 70% and 85%. As of today, efficiency has increased to 94% which is an innovation. Since there is more efficiency offered in terms of economy, people will realize the return of investment in a short while. And finally Turkey will be using green technology.

You are a long-established company in the LED industry. How do you evaluate the status of the sector?

The LED sector has been the segment with the highest ranking in the electronics sector in Turkey over the past 10 years. Looking back now, too many people have invested in this business. Therefore, there is a product pollution. Some of them will be disqualified from this race. There is no other sector in Turkey where there is so much supply. Profitability is minimal, floor is very slippery.

I hope there will be more exports next year. Turkey is rising with a certain potential. But it does not meet the investments made. We need to export. I think that the large companies operating in the sector should try to export more to other countries, to make more use of subsidiary industry in order to keep other firms alive while surviving the competition themselves.

What kind of innovations are waiting for us in Assan Electronics in the period to come?

We have our roots in R&D. We will keep developing new products. We will produce more indoor products, and we will make modifications in and try to produce economic products for the outdoors product range. We have to change our products as technology advances. There is no other way around it. We are trying to make it more affordable and salable.

Are there any other domestic or international fairs you have been participating in?

As Assan Electronics, we have decided on four fairs. These are Dubai Middle East Electricity Fair, Led&Led Lighting Fair, İstanbullight Fair and Light&Building Fair.

Is there an increase in exports or new countries to export?

At the moment, we are working with Middle Eastern countries. We are exporting all the countries in a geography between Iraq and Dubai. My purpose is to win over the Russian market, again. And Europe is another goal for many years now. Next year in Europe we will be operating with a potential between 7% and 8% of our turnover and we will continue on path.

That’s all we have to ask. Do you have anything to add?

Assan was an electronics firm. After the integration of lighting with electronics, we tried to use our experience together with our R&D team in the lighting industry.

I think that in the close future, lighting control systems will become more economical and such a market will emerge. We are now working on it. We will revisit to our old profession again.

Control systems are developing and everything is requiring controls. Lighting will always be important. Yet, control systems will become more and more indispensible. Everything you can imagine will be controlled in smart homes and smart buildings.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.