Assan Elektronik Alex Seyis İle Soylesi

Nurşah Sunay: Alex bey Assan LED sektörünün eski firmalarından öyle değil mi?

Alex Seyis: Kuruluşumuz 1980. 1991 yılına kadar elektronik sektöründe tamir ve bakım hizmeti verdik. 1991 yılındaki üretim faaliyetlerimizi takiben 2002’de led sektörü ile ilgili öngörülerim dolayısıyla ani bir kararla aydınlatma sektörüne girdik.

Neredeyse tüm aydınlatma üreticileri için tasarımlar yaptık. LED modül üretimi ve üreticilere verdiğimiz elektronik hizmet desteği ile sanırım sektörün gizli kahramanı idik. Aydınlatma üreticilerine yönelik 12 senede tasarladığımız 3200 adet ürünümüz var. Kendi markamızla üretime başlama yılı ise 2007 oldu.

Bugünkü hedefimiz yan sanayiyi de içine alabilecek şekilde büyük çaplı üretimlere girmek. Geçmişimizde hem elektronik hem mekanik tecrübe bir arada olduğu için ışık tasarlamak bizim için en kolay olanı ve en severek yaptığımız işlerdendir. İhale, üretici talebi vs.. talep hangi şekilde gelirse gelsin, o ürün bizde yoksa bile birkaç gün içinde tasarlayarak alıcıya numuneyi sunabilecek donanımdayız.

Birinci derecede hedef kitleniz kim?

Önemli projeler.. Üreticiler.. Yanı sıra ihracattaki durumunuz nasıl?

Büyük çaplı projeler her zaman alanımız dahilindedir ancak uzun yıllardır paydaşlık yaptığımız üreticilerle köklü dostluklarımız mevcut. Daima bu açıdan yaklaşarak onlara zarar vermemeye özen gösteririz. Türkiye’nin en büyük aydınlatma firmalarına, bugün hala destek veriyoruz. Pazar payımız %15-20 yurtdışı %15-20 en direk, geriye kalan %60 iç piyasa. 2014 için ihracatta %50 hedefi koymuştuk ve şimdiden yakaladığımızı söyleyebilirim. En büyük ihracat cirolarımızın olduğu ülkeler Rusya ve Kuzey Irak.

Önümüzdeki dönem Assan Elektronik’te bizi bekleyen neler var?

Ar-ge’de çalışmaları devam eden kablosuz kontrollü cihazlara ve Wireless armatürlere geçeceğiz. Şu an kullanılmayan bu teknolojide amaç tamamen enerji tasarrufu olacak. Herhangi bir üründe kontrol varsa enerji tasarrufu vardır. Dışarıdan gelecek ışığı, insanın varlığını sense edecek buna göre ışığı açıp kapatacak armatürler bizi bekliyor.

Bahsettikleriniz profesyonel bir geçmişiniz olduğunu gösteriyor. Peki Assan neden bu kadar arka planda kalan bir firma oldu?

Assan endüstriyel elektronikten gelme bir firma. Aydınlatma sektöründe ise yan sanayi diyebileceğimiz perde arkası desteği sağlıyorduk. Bu bakış açısıyla, tedarikçisi olduğumuz firmalara saldırgan bir biçimde rakip olmanın faydalı ve etik olmadığını düşündük hep. Bugün de aynı prensiple ilerliyoruz.

Bu doğrultuda gerekli ekip altyapısını oluşturarak aktif pazarlama yöntemine geçtik. 60 kişilik ekibimiz bugün 120 çalışan sayısına ulaştı. Sektörde benim ve firmamın 35 yıllık geçmişi var ama pazarlama alanındaki faaliyetler Assan için bir ilk oldu. Çünkü bugüne kadar alanımız itibariyle zaten gelen talebin dışında pazarlama ihtiyacımız yoktu. LED konusunda elektronik altyapı hizmeti veren armatür kasasının ötesinde LED uzmanı tedarikçi konumundaydık. Bugün ise hem üretim hem insan kaynağı yatırımımızla çok daha büyük ölçeklere ulaştık.

Talep fazlasından söz ettik. Yetişebilecek misiniz?

Nurşah hanım, bu sektörde olan herkes iyi bilir ki; ben ve ekibim çalışmayı çok severiz. Emin olun fazlasını bile çıkartırız.

Yeni markalarınız NYXX ve MARS POWER, LED Lighting fuarında görücüye çıktı. Biraz bahseder misiniz?

Bildiğiniz gibi General Electric bünyesindeki Ge Lighting grubunun LED driver üretimindeki Türkiye distribütörlüğünü aldık. Güç kaynağında diğer taraftan bir alternatif olarak kendi markamız olan Mars Power’la da yürüyeceğiz.

Binlerce çeşidi olan ürün gamımızın kimilerinde Mars Power, kimilerinde GE ürünlerini kullanacağız. Türkiye’de güç kaynağı üretildiğini ve bu işin rekabetçi fiyatlarla yürüyebildiğini göstereceğiz. Bunun yanında Türkiye’de standardizasyonu yukarı çekmek için, ithalatı da kapsar biçimde güç kaynaklarında 5 yıl garanti vereceğiz.

Gece tanrıçası anlamına gelen NYXX ise bizim rekabetçi armatür tarzımız olacak. Sektörde kaliteyi yükseltme hedefi ile çalışıyoruz. NYXX için de bu kapsamda 3 yıl garanti veriyoruz. Her iki marka da, misyonumuzun amacına hizmet eden kalitede gurur duyduğumuz markalar olacak.

Alexan Seyis bey, değerli paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum. Başarılı bir 2015 geçirmenizi dileyerek sizi takip etmeye devam edeceğiz.

Sektörde varsan, aradaki en önemli halkalardan biridir basın. Bu ilişkilere katkı sağlayacak söyleşi için ben teşekkür ediyor, tüm ekibinizi kutluyorum.

Nurşah Sunay: Seyis, Assan is one of the long-established firms in the LED industry, right?

Alex Seyis: Our organization had provided repair and maintenance services between 1980 and 1991. Following our manufacturing operations commenced in 1991 we have entered in the lighting industry in 2002 in line with my projections.

We have designed goods for almost every lighting manufacturer. I believe we were the secret hero of the industry with the electronic service support we have provided to the manufacturers and with our LED modules production. We have a product range of 3200 designed in 12 years intended for lighting appliances manufacturers. It was 2007 when we introduced our brand to the market.

Our vision today is to enhance our production in order to cover also the sub-industry. Designing lighting appliances is simple and enjoyable for us as we have both electronics and mechanics experience. No matter how the demand is created and whether we have that product in our product range or not, we are able to deliver a sample to the buyer in a few days.

What is your target market? Where do you stand in the face of important projects, manufacturers and export?

Large scale projects have always been in our field yet we have long established relations with our business partners. We adopt a business approach not to cause harm to our business partners. We are still providing services to the top lighting firms of the industry. Our market share is made up of 15-20% export, 15-20% indirect and the remaining 60% domestic. We have set 50% export target for 2014 and I can say we have already met this target. We obtain substantial returns from mainly Russia and Northern Iraq.

What is there for us in the future of Assan Electronic?

We are moving to wireless controlled devices and wireless luminaires which are being developed by our R&D department. Our primary focus will be energy saving with this new technology. Any product with controls would also save energy. Next generation luminaires will be sense human presence and the natural light and turn on/off the lights accordingly.

I can see that you have a professional past from what I have heard. The question is why Assan preferred to take a back seat for so long?

Assan originates from industrial electronics. We have been providing sub-industry support to the lighting industry. We believe it is neither beneficial nor ethical to compete with the firms we have been supplying for. We still employ this principle today.

We are employing active marketing building the necessary team structure accordingly. We now employ 120 employees. Even though our firm and I have 35 years of experience, marketing is not a part of this experience at all. We didn’t need to create a demand other than the one we already had until now. We were the specialist LED supplier beyond a firm providing electronic infrastructure services. Now we are a large-sized enterprise with our investments into production and human resources.

We talked about demand surplus. Will you be able to meet the demand?

Everybody in this industry knows that I and my team are hardworking people. Be sure that we can handle even more than that.

Your new brands, NYXX and MARS POWER, were introduced in the LED Lighting exhibition. Can you tell us about them?

Ass you may know, we have signed a contract for LED driver manufacturing of the GE Lighting under General Electric. On the other hand, we are going to further our operations under our brand, Mars Power, for power supplies.

We are going to use Mars Power and GE products as part of our product range of thousands of appliances. We are going to prove that power supplies can be manufactured in Turkey and this business can be conducted with competitive prices. In addition, we are going to provide 5 years warranty for our power supplies as to include imported products in order to increase standardization in Turkey.

NYXX, inspired from the Greek goddess of the night, will be our competitive luminaire style. We are furthering our operations in order to improve industrial quality. In this context, we are providing 3-years warranty for NYXX products. Both brands will become brands that we take pride in with their quality in line with our mission.

Seyis, I appreciate your valued time. We are going to follow your progress hoping for a successful new year.

Press is one of the important links connecting us to our target market in the industry. I appreciate the opportunity for this conversation and I congratulate your good work.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.