asl-guvenlik-genel-muduru-asil-celik

Evinizin Akıllı Olmasını İstermisiniz?

Control 4 Bir Akıllı Ev Sistemi ve yaptıklarını hayal dahi edemezsiniz.Tek tuşla evinizdeki herseyi yönetmek size belki imkânsız gelecek. Control 4’ün Türkiyedeki en önemli bayilerinden Asl Güvenlik&Otomasyon Sistemleri ile tanıştıktan sonra hiçte imkânsız olmadığını göreceksiniz.

Sektörüm Dergisi: Asl Güvenlik & Otomasyon son zamanlar da ismini çok duyduğumuz, bütün concept projelerde karşımıza çıkan bir isim haline geldi.

Yaşınız çok genç ve baktığımız zaman birçok önemli projeyi teslim etmiş, önemli referanslara sahip bir firmanın genel müdürüsünüz.

Öncelikle bize ASL Güvenlik & Otomasyon sistemlerinin oluşumundan ve kendinizden bahseder misiniz ?

Asil Çelik: Asl Güvenlik & Otomasyon sistemleri 2005 yılında kardeşim, Nadir ÇELİK ile birlikte kurmuş olduğumuz son kullanıcaya yönelik CCTV, güvenlik, yangın, interkom ve geçiş sistemleri konusunda hizmet veren bir firma olarak ticari hayatına başladı.

Başladığı günden bugüne müşteri grupları arasında; enerji santralleri, üniversiteler, resmi kurumlar, gümrük sahaları, tatil köyleri, özel şahıslar olarak daha saymadığım birçok farklı gruba yönelik hizmetler de bulunmuş ve %100 müşteri memnuniyetini kendisine ilke edinmiş bir firma olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Elektronik sistemler her zaman meraklı olduğum konulardı. Bu durum tahsilim konusunda hep yönlendirici oldu ve Ege üniversitesi Elektronik bölümünde tahsilimi tamamladım.

Babamın iş hayatının içerisinde olması çok küçük yaşlarda sorumluluk almamın nedeni oldu. Ve ticari anlamda ondan aldığım dersleri uygulayarak her zaman sonuca vardım. Kardeşimin de işletme tahsilini yapmasıyla bütün taşlarımız yerine oturdu ve güçlü bir aile şirketi olduk.

Control 4 le nasıl tanıştınız?

İnsanoğlu her zaman bir arayış içerisindedir. Gelişen teknoloji ve işimizle bağlantılı olması sebebi ile“Akıllı ev sistemleri” konusu her zaman karşımıza çıkan ve bünyemizde olmasını düşündüğümüz konuların en başında idi.

Control 4 merkezi Amerika olan Dünya’nın en önemli otomasyon firmalarından biri.

Bu konuda yaptığımız araştırmalar, deneme süreçleri diyorum çünkü kendi çatı altımızda uygulamasını yapıp denemediğimiz hiçbir ürünü müşterimize sunmuyoruz.

Zaman bizim için çok önemli, kurulumun hızlı olması, sistemin dünyanın neresinde olursanız olsun uzaktan bağlanıp gerekli programlamaların yapılabilmesi Control 4 markasını seçmemizdeki en önemli nedenlerden biri oldu.

2010 yılından beri bayiliğini yürüttüğümüz Control 4 markası bugün Zorlu Center, Özgörkey Key Otel, Folkart Mavişehir, Kavuklar Bayraklı Towers, 7800 Çeşme Resindence ve Flora Park Residence gibi önemli referanslara sahip.

Asl Güvenlik & Otomasyon sistemleri olarak 2011 yılında Türkiye en yüksek cirosunu yapan 2. bayisi olmamız ve bunu 2012 yılında Türkiye 1. bayisi olarak devam ettirmemiz. 2013 yılında bize ciddi sorumluluklar yükledi. Bu konuda ki sorumluluğumuzun farkındayız ve emin adımlarla devam ediyoruz.

 Peki, bu sistem sadece inşaat halinde mi kurulabiliyor?

İnşaat halinde kurmak tabiki daha kolay bizim için ancak mevcut bir eve de kolayca kurabiliyoruz.

Kullanımı kolay mı?

Evet, çok kolay. Zaten, akıllı ev sistemlerini araştırırken, araştırma kriterleri şöyle olmalı.

Birincisi, cihazların kurulumu ne kadar kolay, iki kullanımı kolay mı? Müşteri bunu eğitim aldıktan sonra kullanabiliyorsa bu elverişli bir şey değil. Zaten sıkılırsınız. Onun için kullanımın kolay olması lazım.

Mesela biz ofisimizde kurulu sistemimizi çok rahat kullanabiliyoruz ama bu sistemi çalıştıran kumanda ya da telefonu size verdiğimde sizde rahatlıkla kullanabilmelisiniz. Sistemi kontrol etmenin bir çok yolu var. Sistemin kumandasından, akıllı telefonunuzdan, ipadinizden,tabletinizden veya televizyonunuz üzerinden, yani her türlü ara yüzden uzaktan veya yakından kontrol edebilirsiniz. Bu Control4 ün en büyük avantajı.

Sadece akıllı teknolojik aletlerle mi kumanda edebiliyoruz?

Hayır. Sistemin kendine has bir kumandası var ve ayrıca duvarınıza senaryolarınızı yüklediğiniz bir kontrol paneli monte edebiliyoruz. Bizim hazır bir ara yüzümüz var. Bunu istediğiniz şekilde kumanda edebilirsiniz.

Control 4 hayatımıza ne gibi kolaylıklar getiriyor?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Control 4 sizin olmayan bir mekanik sisteminizi değiştiren bir sistem değildir.

Panjurunuz elektrikli değilse onu elektrikliye çevirmiyoruz. Sizin evde çalışan bütün sistemlerinizi ki bu sistemler; en başta aydınlatma elektrikli panjur, elektrikli stor, kalorifer, klima, bütün multi medya sistemi, güvenlik, interkom, kamera sisteminiz, yangın algılama, geçiş sistemleri gibi bunların hepsini tek tek kontrol edebildiğiniz gibi hepsini bir senaryoda toplayarak da kontrol edebiliyorsunuz.

Lambayı aç kapa klimayı çalıştır, 20 dereceye getir, kapat, televizyonu aç gibi. Sizin artık evinizde başka kumanda kullanmanıza gerek kalmıyor.

Sistemin tek kumandasıyla siz evinizdeki her şeyi kontrol edebiliyorsunuz. Evin içinde klimayı telefondan açmanın bence mantığı yok diyebilirsiniz ya da ne diye bu kadar para vereyim diye sorabilirsiniz.

Bu sistemi akıllı ev yapan kısmı sizin evinizi su bastığında vanalar otomatik olarak kapanarak size bildirim mesajı yolladığında oluyor.

Siz sıcaktan nefret eden bir insansanız eviniz, 30 derecenin üstüne çıktığı zaman otomatik olarak klimalar açılıyor ve siz serin bir eve giriyorsanız o ev akıllı bir evdir.

Ya da tatil senaryonuzu devreye soktuğunuzda siz tatile çıkmadan önce evinizde neleri sırası ile yapıyorsanız aynı sırayla aynı zaman aralıklarıyla yapabiliyorsa o ev akıllı bir evdir.

Senaryodan kastınız nedir?

Siz evinizde birçok cihazı dilediğiniz ara yüzden kontrol ettiğinizi düşünün; aydınlatmalarınızı, panjurlarınızı, storlarınızı, multimedyanızı, klimanızı, kaloriferinizi, su vanalarınızı, elektrik şalterlerinizi, bundan sonra bu cihazlarla dilediğiniz gibi senaryolar yaratmak tamamen sizin hayal gücünüzle sınırlı.

Bir evi, akıllı ev yapan kısımda bu zaten. Açıklama olsun diye isterseniz bir senaryo kuralım. Siz markete diye evden çıktınız ama bir telefon geldi ve eve dönmeden uzak bir şehre doğru yol almanız gerekti.

Telefonunuzdan tatil moduna tuşluyorsunuz ve daha önce hazırladığınız tatil senaryosu işlemeye başlıyor. Sizin hazırladığınız senaryo şöyle olsun; öncelikle bütün elektrikli aletlerin elektriğini kesiyor ama buzdolabının ki kalıyor, gazınızı kesiyor kaloriferinizi kapatıyor, panjurlarınızı kapatıyor, ana vanadan suyunuzu kapatıyor ve alarmı çalıştırıyor.

Üstüne birde tüm bu işlerin gerçekleştiğine dair bir mesajınız geliyor. Gözünüz arkada kalmadan yolunuza devam ediyorsunuz.

Bu senaryoyu tamamen kendi istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz. İstediğiniz sıraya koyabiliyorsunuz. Bu tamamen size kalmış. Bir senaryo daha yapalım.

Siz film izlemeyi çok seviyorsunuz. Onun için bir film senaryosu hazırlıyorsunuz. Önce DVD niz açılıyor. Multimedya cihazınızdan filmi seçiyorsunuz ve tek tuşa basarak film modunu tuşluyorsunuz.

Işıklarınız loşlaşıyor, klimanız çalışıyor, 5+1 ses sisteminiz çalışıyor, ayarladığınız ses düzeyine geliıyor, panjurlarınız örneğin gündüz ise kapanıyor ve size sadece koltuğunuza uzanıp filmi seyretmek kalıyor.

Sisteme uygun aletler ya da markalar mı kullanmak gerekiyor?

Hayır. Control 4’de istediğiniz markadan cihazları kullanabilirsiniz. Bizim dışımızda bu sistemi kuran bazı markaların böyle bir kuralı var ama Control 4’de marka ayrımı yok.

Kullanımda olan bir eve bu sistemi kurmak zor mu? Ev inşaat alanına dönüyor mu?

A.Ç: Hayır, kesinlikle zor değil. Bu projeden projeye değişen bir durum aslında tabiki bazı projelerde ufak tefek tadilatlar gerekebilir fakat bu tadilatlar sizi asla korkutucu bir boyutta olmuyor.

Control4’ün gelişmiş olan kablosuz cihazları sayesinde çoğu projede bu ufak tefek tadilatlara gerek kalmaya bilir. Yani mevcut evlere, binalara da kurulum gayet mümkün ve de kolaydır.

Sistem kurulduktan sonra her şeyi sadece o sistemle mi kullanmak zorunda kalıyoruz?

A.Ç: Hayır, tüm aletleri manuel olarak da kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Sonuçta evinize bir misafir gelebilir, küçük çocuğunuz olabilir, en basiti aydınlatma anahtarları mutlaka kullanılacaktır. Aksi halde kullanışsız bir durum olurdu.

Sistemi kurduktan sonra televizyonumu değiştirdim diyelim. O zaman ne yapacağız?

Bizi arayacaksınız. Televizyonunuzu kısa sürede sisteminize tanıtacağız. İnanın hiç zor değil.

 Evimizi akıllı eve çevirmek çok mu maliyetli?

A.Ç: Projesine bağlı. Şu kadar fiyat demek çok zor. Maliyet tamamen sizin ne istediğinizle orantılı. 4 bin dolara da bir şeyler yapabilirsiniz, 20 bin dolarlık bir proje de sizi tatmin etmeyebilir.

Önyargı pahalı bir uygulama olduğu yönünde, ancak yaptıklarına göre hiçte pahalı olmadığını söylemek istiyorum.

Peki, Türkiyede ki Akıllı ev sistemine bakış nasıl? Talep var mı?

A.Ç: İnsanlar artık çok bilinçli yeni projelerde vazgeçilmez bir unsur haline geliyor. Çünkü bu yatırımcınında karşılığını hızlı almasına sebep oluyor.

Farklı olduklarını bu unsurlar ile dile getiriyorlar. Eskiden ankastre mutfak ebeveyn banyo gibi örnekler ile öne çıkıyorlardı. Fakat artık onlar bir standart haline geldi, teknoloji çok hızlı yayılıyor ve insanlar kaliteli bir yaşam istiyor.

Control 4 ile mevcut yapılara da hiçbir değişiklik yapmadan yani tadilat gerektirmeden uygulanıyor olmamız, bu sisteme sahip olmak için illa inşaat aşamasında mı başlamam gerekiyor sorusunu yok ediyor.

Sonuç olarak demek istediğim birkaç yıl içinde az önce vermiş olduğum örnek gibi bu sistemlerde bütün yaşam alanları için standart haline gelerek yaşamımıza dahil olacak.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

A.Ç: Sistemi ne kadar yazsak, anlatsak da birebir uygulamayı görmeden anlamak pek mümkün değil. Onun için ilgilenenlerin bizi mutlaka ziyarete gelmelerini tavsiye ediyorum.

Ofisimizde uygulamasını yaptığımız örnek yaşam alanımızda sistemi dilediklerince kullanıp test etme imkanlarına sahipler. Biz hep şunu söylüyoruz, eğer bir projeniz var ise mutlaka fikrimizi alın. Size sunucağımız fikirler inanın bakış açınızı değiştirecektir. Çünkü bu iş bizim işimiz.

Sektörüm dergisinin başarılarının devamını diler,teşekkür ederim..

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.