asacomtech-ile-turkiyede-kompozit-kablo-tavasi-uretimi-basladi

Kablo Taşıma Sistemlerinde Yeni Dönem

Elektrik ve enerji sektörünün köklü kuruluşu Varsan Varyak’ta, uzun yıllar boyunca kompozit alanında edindiği bilgi ve tecrübelerini, yeni bir fikirle harmanlayarak yola çıkan Oğuzhan Arslan ve ekibinin kurduğu ASACOMTECH, kablo taşıma sistemlerinde yepyeni bir üretime imza attı.

Resmi faaliyetine 2019 yılında başlayan ASACOMTECH, kablo taşıma sistemlerinde; kompozit malzemeyi kablo tavasıyla buluşturdu. Dünya genelinde sayılı üreticisi bulunan ‘Kompozit Kablo Tavaları’nı ilk kez Türkiye’de üretmeye başlayan ASACOMTECH ile yapı sektöründe yeni bir dönem başlıyor.

Kompozit Kablo Tavası (Kablo Kanalı) Nedir Avantajları Nelerdir ?

Kablo Tavalarının Önemi

Belli kablo gruplarının tavanda ya da duvar üzerinde bir arada güvenli şekilde taşınmasını sağlayan sistem olarak tanımlayabileceğimiz kablo tavaları, işlevi bakımından basit ama çok önemli kablo sistemleridir.

Belli ağırlıktaki kablo gruplarının hem güvenlikli, hem de estetik biçimde kullanımı ancak kablo tavası kullanımı ile mümkün olmaktadır. Kablo tavaları aynı zamanda çok sayıda kablonun oluşturduğu işlevsel zorluğu ve görüntü kirliliğini de ortadan bir yapıya sahiptir.

Kablo tavaları, şimdiye kadar ülkemizde genellikle galvanizle kaplanmış sacdan yapılmış malzemelerden üretilmekteyken, Asacomtech ile kompozit kablo tavası dönem başladı.

Neden Kompozit Kablo Tavası ?

Kompozit; yapısı ve özelliği birbirinden tamamen farklı iki veya daha fazla malzemenin belirli işlemlerden geçirilip, daha dayanıklı ve daha dirençli yeni bir malzeme üretilme işlemidir.

Savunma sanayiden, otomotive kadar birçok sektörde yaygın biçimde kullanılan kompozit ürünler, farketmiyor olsak da günlük yaşamımızın bir çok alanında yüksek oranlarda yer alıyor.

Kompozit kablo tavaları tünel inşaatı gibi dış mekanlarda da güvenle kullanılabilir.

Kompozit Kablo Tavalarının Özellikleri
  • antibakteriyal,
  • paslanmaz,
  • kendinden renkli ,
  • metalden hafif,
  • izolasyon direnci,
  • yüksek aleve dayanıklılık
Renkli Paslanmaz Kompozit Kablo Tavaları

Kablo Sistemlerinde Kompozit Malzemenin Avantajları

Elektrik sektöründe de artık sacın, galvanizin yerini neredeyse her alanda kompozit malzemeler almıştır. Elektrik tesisatlarının yangın gibi durumlarda çok yüksek derecede ısıya dayanması için bu malzemeler tercih edilmektedir. Güvenlik açısından kompozit kullanımı çok daha önemlidir.

Galvaniz sactan yapılan kablo tavaları neme, ısıya ve korozyona çok dayanıklı olmadığı ve aynı zamanda taşıma kapasiteleri sınırlı olduğu için kullanım ömürleri kısa olabilmektedir. Oysa kompozit malzemeden yapılan kablo tavalarının hem taşıma kapasiteleri çok yüksek hem de uygulama kolaylıkları ve dayanıklılığının fazla olmasından dolayı da kullanım ömürleri çok uzundur.

Bununla beraber “Kompozit Kablo Tavaları”, özellikle pandemi döneminde önemi daha çok anlaşılan antibakteriyel özelliğiyle de öne çıkıyor. Kompozit kablo tavası, boyasız ya da kendinden renkli biçimde boyalı olarak sunulabiliyor.

Metalden daha hafif, alev deneylerinde geleneksel ürünlere kıyasla çok daha başarılı test sonuçları alınan paslanmaz özellikli Asacomtech Kablo Tavaları, tercih sebebi olacak birçok üstünlük avantajını bir arada sunabiliyor.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.