oled-amoled-gorsel
oled-amoled-gorsel

Visionox (Gu’an) 6. nesil tam esneklik sunan AMOLED (aktif matris organik ışık yayan diyot) üretim hattı yani Çin’in ilk 6. nesil tam esneklik sunan AMOLED üretim hattı Hebei Eyaletinde Gu’an Yeni Sanayi Şehrinde faaliyete geçti. Aylık 30 bin substrat olarak tasarlanan üretim kapasitesi ile bu üretim hattı yaklaşık 100 milyon akıllı terminal cihazın ekran ihtiyacını karşılayabiliyor.

The Visionox (Gu’an) 6. nesil tam esneklik sunan AMOLED üretim hattı, Visionox’un 22 yıllık profesyonel OLED Ar-Ge deneyimi ve seri üretim kapasitesi sayesinde mümkün oldu. Tasarlanmış üretim amaçları doğrultusunda faaliyet gösteren bu üretim hattı aynı zamanda katlanabilir ekranlar ve tam esneklik sunan ekranların yanı sıra tam ekran görüntüleme ve eğimli ekranlar da üretebiliyor.

Visionox’s Başkanı Dr. Zhang Deqiang’a göre, Visionox Çin’de OLED geliştirmiş olan ilk üretici konumunda. 3.500’den fazla OLED ile ilişkili patente sahip olan firma, esnek ekranlar için uluslararası standartlar yayınlayan ilk Çinli firma olmuştu. Bundan önce ise Visionox, dünyanın ilk tam ekran bükülebilir ve esnek AMOLED ekranını, dünyanın ilk 180 derece ve iki yönlü bükülebilir ve 3 mm eğim radyanına sahip esnek AMOLED ekran modülünü ve dünyanın ilk her yöne katlanabilir esnek ekranlı tam modülünü tanıtarak lider konumunu almıştı.

oled-amoled-gorsel
oled-amoled-gorsel

Dr. Zhang Dejiang, Visionox’un (Gu’an) 6. nesil tam esneklik sunan AMOLED projesinin 2018’in ikinci yarısında seri üretime geçeceğini açıkladı. Sanayiye öncelik vermeyi ve 15 senedir Gu’an Yeni Sanayi Şehrine kaliteli sanayiyi tanıtmayı işletme stratejisi olarak belirlemiş bir şirket olarak önde gelen Yeni Sanayi Şehri geliştiricisi ve Çinli bir operatör konumundaki China Fortune Land Development Co., Ltd. (CFLD) için bu önemli bir başarı.

Bu projenin neden kısa sürede faaliyete geçmesi için bastırdıklarını sorduğumuz zaman, CFLD Yönetim Kurulu Başkanı Zhao Wei, Visionox’tan önce Tsinghua Üniversitesinin 1996’da kurulmuş olan OLED Teknoloji Grubunun geldiğini söyledi.

Yıllar içerisinde bu grup çok sayıda bağımsız fikri mülkiyete sahip oldu ve OLED malzemeler ve cihaz teknolojileri hakkında temel araştırmalarda büyük deneyim kazandı. Buna ek olarak şirket, hem pilot üretim hem de seri üretim için gerekli teknolojiler bütününü elinde bulunduruyor.

Ayrıca, PMOLED ile AMOLED ürünleri arasında değişen seri üretim deneyimine de sahip. Bu öncü projeyi duyurmak ve bilimsel ve teknolojik inovasyonların ticarileşmesini hızlandırmak Gu’an’daki yeni ekran sanayi kümelenmesinin kalite gelişimine katkıda bulunacak.

Zhao’ya göre Gu’an Yeni Sanayi Şehri Çin’de faaliyet gösteren Visionox, BOE, Eternal Material Technology ve Yeolight çok sayıda ekran şirketini bir araya getirdi. 15 milyar dolarlık değere sahip yeni ekran sanayi kümelenmesi şekillenmeye başladı.

Zhao Wei konuyla ilgili olarak, “İşbirliğine dayalı Ar-Ge faaliyetlerini teşvik etmek için Gu’an AMOLED panel ve ekran modüllerinin üretildiği ulusal bir üs ve Hebei Eyaletindeki stratejik olarak yükselişteki sektörler (yeni tip ekran) için bir tanıtım üssü haline gelecek,” dedi.

CFLD günümüzde aralarında elektronik bilişim, yüksek kaliteli cihazlar, yeni enerji araçları ve havacılık-uzay da dahil olmak üzere 10 sanayiye odaklanıyor. Günümüz itibarıyla, bölgesel sanayi gelişimi için kapsamlı çözümler sunmayı hedefleyen, sanayi zincirlerinin temek bağlantılarını yoğunlaştırmayı amaçlayan ve bölgesel ekonominin kalitesi ve sürdürülebilir gelişimini sağlamayı amaçlayan sanayi araştırmaları, sanayi planlama çalışmaları, kaynak havuzu oluşturma, taşıyıcı üretimi ve eksiksiz hizmetler sunan yüze yakın sanayi kümelenmesi kurulmuş bulunuyor.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.