alku-muhendislik-ilk-tubitak-projesini-kazandi

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) yeni nesil fosfor içerikli LED aydınlatma lambalarının üretimi Dünya’da ilk defa gerçekleştirilecek.

ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Arife Yurdakul ve çalışma arkadaşları tarafından hazırlanan “Fosfor içerikli katı hal aydınlatma LED sistemlerinin geliştirilmesi, üretimi ve atomik ölçekte karakterizasyonu” içerikli proje, TÜBİTAK 3501-Kariyer Geliştirme Programı kapsamında desteklenmeye değer bulundu. 350 bin TL bütçeli ve 2 yıl sürecek proje, ALKÜ ve Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi’nin ilk TÜBİTAK projesi olma başarısını gösterdi.

alkü mühendislik haber görseli

Projenin sunumu için ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Arife Yurdakul ile görüştü. Sunumda, ALKÜ Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Güneş de hazır bulundu.

Sunumun ardından Yurdakul’u tebrik eden Rektör Pınarbaşı, “Üniversitemiz hem eğitim-öğretim, hem de bilimsel faaliyetler bakımından büyük aşamalar göstermeye devam diyor. Daha önce Tıp Fakültesinden 3 öğretim üyemiz TÜBİTAK projesi kazanmıştı. Bu defa da Mühendislik Fakültemiz ilk TÜBİTAK projesini kazandı. Proje sayılarını gittikçe artacaktır. Çünkü kaliteli hocalarımız özveri ile çalışmalarını sürdürüyorlar” dedi.

Yurdakul: “Proje Ülkemiz İçin Öncelikli Alan”

Tübitak 3501 projesi hakkında bilgi veren Arife Yurdakul ise, “Enerji kaynaklarını tasarruflu bir şekilde tüketmeye yönelik yeni malzemeler ve sistemlerin geliştirilmesi son zamanlarda Dünya’da oldukça popüler bir çalışma konusu haline gelmiştir.

Bu amaçla, millîleştirilişmiş üstün özellikli yeni malzeme arayışları ve geliştirilmesine yönelik çalışmalarda, 2023 hedeflerimiz doğrultusunda ülkemiz içinde öncelikli alanların birisidir. Bu kapsamda, ALKÜ’de yapılacak bu projede, Dünya’da ilk kez katı hal aydınlatma sistemleri için yeni bir fosfor içerikli malzeme sentezi sayesinde yüksek verimde yeni nesil LED lambalarının üretimini ve ülkemizi LED üretiminde en üst seviyelere taşımayı hedeflemiştir.

TÜBİTAK seviyesinde yeni projeleri ayrıca beraberinde getireceği ve elde edilecek çıktıların Ülkemiz otomotiv, beyaz eşya ve havacılık sanayisinde uygulanabilirliği ayrıca beklenmektedir.

Yürütücülüğünü Yrd. Doç. Dr. Arife Yurdakul’un yapacağı proje ekibinde ayrıca, ALKÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Hilmi Yurdakul, Dumlupınar Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Hasan Göçmez, Anadolu Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Servet Turan ve Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak Gövde-Motor Bakım Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Orkun Tunçkan da görev alacak.

Ayrıca proje kapsamında, 1 adet yüksek lisans öğrencisine de bursiyer olarak proje süresince destek verilecek.

ALKÜ Engineering Was Awarded Its First TUBITAK Project

Alanya Alaaddin Keykubat University (ALKÜ) will be the first in the world to manufacture the new generation of Phosphor-LED lighting products.

Developed by Arife Yurdakul, Member of the Department of Metallurgy and Material Engineering of the Rafet Kayış Engineering Faculty of ALKÜ and her colleagues, the study titled “Development, Production and Atomic-Level Characterization of Phosphors for LED-based Solid-State Lighting Systems” was found eligible for funding as part of TUBITAK 3501-Career Development Program. With a budget of TL 350,000 and planned to be completed within 2 years, the project is the first TUBITAK project undertaken by ALKÜ and Rafet Kayış Engineering Faculty.

Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, President of ALKÜ, contacted Arife Yurdakul for the presentation of the project. Also attending to the presentation was Prof. Dr. Hasan Güneş, Dean of the Rafet Kayış Engineering Faculty.

“Our university is taking important steps both in education and sciences,” said Mr. Pınarbaşı, having congratulated Ms. Yurdakul “3 undergraduates of the Faculty of Medicine of ALKÜ were awarded a TUBITAK project recently. And now our Engineering Faculty is awarded another TUBITAK project. The number of projects we undertake will increase in time thanks to the selfless efforts of our valued instructors,” he added.

Yurdakul: “This Project Is A Priority For Our Nation”

“Development of new materials and systems to reduce the consumption of the available energy resources has drawn the interest of stakeholders in the world, especially in the recent years,” said Arife Yurdakul, on Tubitak 3501 project. “In this context, the pursuit and development of national and superior materials are priorities for Turkey in line with our targets for 2023.

Thus, this project undertaken by ALKÜ aims to produce high-efficiency new generation of LED lights thanks to the phosphorous material synthesis for solid-state lighting systems for the first time in the world which in return will boost the LED production in Turkey. It is expected to see this new technology used in automotive, home appliances and aviation industries and we believe it will pave the way for new projects thanks to the TUBITAK reference,” she added.

To be managed by  Asst. Prof. Arife Yurdakul, the project team will include Assoc. Prof. Dr. Hilmi Yurdakul of the Department of Metallurgy and Material Engineering of ALKÜ, Prof. Dr. Hasan Göçmez of the Department of Material Sciences and Engineering of Dumlupınar University, Prof. Dr. Servet Turan of Material Sciences and Engineering of Anadolu University and  Asst. Prof. Orkun Tunçkan of the Department of Aircraft Airframe Engine Maintenance of the Faculty of Aviation and Space Sciences of Anadolu University. Moreover, a graduate student will be supported with scholarship during the course of the project.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.