akme-pcb-led-roportaj-led-aydinlatma-sektoru-istanbul

LED PCB İmalatında Sektörün Öncü Markası Akme LED PCB Ürün Gamını Yeniledi

Nurşah SUNAY: Sadık bey, AKME PCB’yi biz yakından tanıyoruz. Ancak okurlarımız için kısa bir ön bilgi almak isteriz..

Sadık SOYLU: Akme PCB 2007 yılında aydınlatma, özellikle LED aydınlatma sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda tamamen yerli sermaye ile kurulmuş bir firmadır.

Kaliteli pcb üretimine ihtiyaç duyulması, istenilenin zamanında tedarik edilmesi, uygun fiyat vb. ihtiyaç ve dolayısıyla bu ihtiyaçların karşılanması noktasında etik bir duruş isteyen değerler, kuruluşumuzda bize ışık olup öncülük etmiştir.

AKME LED ürün grupları arasında PCB’yi önceliyor ve uzmanlık alanı haline geldi diyebiliriz.

Peki nedir LED PCB, nerelerde kullanılır anlatır mısınız?

PCB esasen baskılı devre kartı demektir ve birçok elektronik üründe kullanılmaktadır.

Tüketici tarafından baktığımızda, çoğu zaman kullandığımız ürünlerin devre kartlarını görme şansımız olmuyor. PCB bu ürünlerin temel yapı taşlarıdır.

LED PCB imalatında Türkiye’de öncü firmayız diyebiliriz.

Bu zamana kadar yaptığımız yüzlerce hatta binlerce müşteri odaklı ürün çalışması, sektörde AKME PCB’nin varoluş hikayesini yazmıştır.

2009 yılı sonlarına doğru aydınlatma sektörünün yapıtaşı haline gelen markaların doğması ile birçok firmaya ürün desteği sağladık. İrili ufaklı birçok firmanın da sektörel çözüm ortaklığını yaptık.

Eski ürünlerden yeni ürünlere geçişlerde, firmalarımıza teknik tasarım ve üretim desteği vererek, varolan ürünleri yeni nesil ürünlere dönüştürmelerine öncülük ettik.

LED PCB Üretiminizi ithal ürünlerle kıyaslayacak olursak AKME PCB kullanıcıya hangi alanlarda avantaj sağlar, Rekabet edebiliyor musunuz?

Yıllardır bu piyasada olmamız ve piyasa tarafından iyi biliniyor olmamız esasen bizi rekabet noktasından çıkarıp, daha çok müşterilerimizin nezdinde çözüm odaklı bir firma olarak durmamızı sağlıyor.

Rutin firma işleyişinden daha ziyade işbirliği anlayışı ile hizmet veriyoruz. Bu sayede, bizimle beraber olan firmalarımız herhangi bir endişe duymadan, sadece ihtiyaçlarını bize sunarak bekledikleri hizmet ve ürün kalitesine erişmekteler.

Ürünlerimiz üretim ve sonrasında, her türlü uluslararası elektronik testlerden geçtikten sonra bize ulaşıyor. En ufak bir sıkıntı olması zaten o ürünü değerlendiremeyeceğimiz anlamına geldiğinden, hatalı ürün toleransımızı sıfırda tutuyoruz.

Hem raf hem de kullanım sürelerinde dıştan müdahale olmadığı sürece ömür boyu garanti veriyoruz.

Dolayısıyla AKME ile çalışıyor olmak çözüm ortaklarımıza zaman, maliyet, nitelikli ürün noktalarında ciddi avantajlar sağlıyor. Gerektiğinde her müşterimize bir Ar-Ge departmanı hizmeti veriyoruz.

Bu onların da farklı alanlara daha fazla zaman ayırmasına ve personel çalışma sürelerini kendi uygun gördükleri farklı şekilde değerlendirmelerine imkan sağlıyor. Kendileri adına tüm süreci biz yönetiyoruz.

 

LED aydınlatma ürünlerleriyle ilgili okurlarımıza vermek istediğiniz bilgi ya da uyarılarınız var mı?

Şimdi LED dediğiniz zaman herkes ürünün satıcısı konumunda ancak ürünün teknik yönden degerlendirmesini yapabilecek insan sayısı çok az. Yurt içi ve yurt dışında ürün satan çok firma bulunmakta. Esasen bu çokluk bir anlamda ürün çeşitliliği ve farklılık demek.

Mesele şu ki; bu karmaşıklık içerisinde en kaliteli ve optimum değerlendirmeyi yaparak, bizi ileriye götürecek sağlıklı bir ürünü ve firmayı bulma zorluğunu aşmak zorundasınız. Sadece ticari, ciro odaklı ithalatları kesinlikle tasvip etmiyoruz.

Ürünlerimize 3 yıl garanti veriyoruz. Dileyen müşterilerimize kendi hazırladığımız ürünlerde 5 yıl garanti veriyoruz. Bu tamamen müşterinin tercihine bırakılmış bir husus. Firma olarak sonuna kadar, satılan her ürünümüzün arkasında duruyoruz.

Biraz da diğer ürün gruplarınızdan da bahsedelim..

Bu dönemde bitmiş ürün gamımızı yenileyerek; sokak lambaları, sokak projektörleri, walwasherlar ve havuz lambalarıOEM demonte ürünlerle geliştirdik.

Artık müşterimiz bize ihtiyacı olan ürünü söylediğinde, tabiri caizse fişe takıp çalıştıracağı şekilde ürün gönderiyoruz.

Önümüzdeki dönem LED Aydınlatma ürün gamına ilave edeceğiniz yenilikler ya da mevcut ürünlerin iyileştirilmesi veya AR-GE çalışmalarınız olacak mı?

AR-GE sektörümüzün olmazsa olmazı. Sürekli bu hususta çalışan arkadaşlarımız var. Hem yeni ürün tedariğinde, hem de mevcut ürünlerin iyileştirilmesinde AR-GE çalışmalarımızdan vazgeçmeyeceğiz.

Bu sayede doğru ürünü test etme ve uygulama şansına sahip oluyoruz. Sonradan karşılaşabileceğimiz olası problemleri baştan öngörüp savabilmek, iş akışımız içerisinde maddi, manevi ve en öncelikli tercihimizdir.

Firma çözüm ortaklarımızı bu hususta AKME PCB’nin, nasıl mücadele verdiğini bildiklerinden, onların bize duyduğu güven daha dinamik olmamızı sağlıyor.

LED Aydınlatma Sektöründe yaşadığınız en büyük zorluklar neler oluyor,Bunların çözümüne yönelik önerileriniz nelerdir?

Sektörde kaliteli malzeme anlamında bir zorluk yaşamıyoruz ancak zaman zaman ucuz ürüne yönelme ihtiyacı duyan müşterilerimizin, devamında yaşadıkları zorluklara ve sıkıntılara şahit oluyoruz. Hiç kimse kaliteli bir malzemeyi olmayacak bir fiyata sunamaz.

Maalesef farklı firmalardan ayrılıp, sonradan kendilerine satış ofisi kuran ve esasen malzemelerin niteliğini tanımayan kişiler, kaliteden muaf olarak ithal ettikleri malzemeleri sadece kar marjını hedef alarak piyasaya sunduklarında, çok mağdur olan firmalarla tanışıyoruz.

Devletimizin bu hususta öncü olup kesinlikle milli servetimizin dışarıya bu şekilde çıkmasını engellemesi lazım. Bu gibi maddi menfaat düşkünü müşterilerin; verilen emeğe saygı duymayan, yapılan hizmetleri hiçe sayan bencil ticaret anlayışlarını da reddediyoruz. Sonuçta onların mutlu olması bizim de mutlu olmamız ve yaptığımız işin karşılığını hak etmemiz demektir.

Sadık bey, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyoruz. Okurlarımız için LED aydınlatma sektörü ilgili eklemek istedikleriniz var mı?

Sektörümüz gün geçtikçe iyileşiyor. Her ne kadar, arada bir sermaye odaklı kullan at malzeme girişleri olsa da, sağlam ve uzun süreli kullanıma ihtiyaç duyulan üretimler her zaman tercih ediliyor.

Özellikle yurt dışından bize bu yönde çok talep geliyor. Ben inanı- yorum ki, ilerleyen zamanlarda kalite ve uygun fiyat bu piyasada kendisine sağlam bir yer edinecek. Çünkü bunlara ödenen bedeller aynı zamanda milli servet ve her sene ürün değiştirmektense, yıllarca aynı ürünü memnuniyetle kullanabilmek, hepimiz için öncelikli tercih konumuna gelecektir.