akilli_aydinlatma
akilli_aydinlatma

Büyük aydınlatma üreticileri, yazılım geliştiricileri internete bağlı ilgi çekici aydınlatma uygulamaları geliştirmeye davet ediyor.

Bu konuda ipi çeken ise sektörün iki önemli aktörü ve geliştirmiş oldukları nesnelerin interneti (IoT) platformlarını müşteriler için fikirler ve uygulamalar geliştirmeleri için programlama şirketlerine açık hale getiren Osram ve Philips oldu.

Frankfurt’ta gerçekleştirilen Light + Building 2018 fuarında Osram, ‘Lightelligence’ adını verdiği açık kaynaklı uygulamasını açıkladı ve teknoloji sanayini enerji tasarrufu, varlık yönetimi, yapı teknolojileri ve diğer alanlarda yeni hizmetler geliştirmekte işbirliği yapmaya davet etti.

Philips Lighting’in geliştirmiş olduğu IoT platformunun adı ise Interact ve bu platform üçüncü taraf geliştiriciler, geliştirme ortakları ve müşterilerden gelecek inovasyonu teşvik etmek için tasarlandı. Platform içerisinde bir geliştirici portalı mevcut ve lisanslı API sayısı gittikçe artıyor, böylece veri etkin hizmetler geliştirilebiliyor.

Osram’ın inovasyondan sorumlu yöneticisi Thorsten Müller, “Başarılı platform operatörleri etkin geliştirici ekosistemleri yarattı. Bu mantığı Lightelligence’a uyguluyoruz.

Platform kullanıcılarımız, kendilerinin geliştirmesine ya da bakımını yapmasına gerek olmaksızın eksiksiz bir altyapıdan faydalanabiliyorlar.

Akıllı Uygulamalar

Bu akıllı uygulamaları programlayan kişiler Osram’ın yapılandırılmış geliştirme programını kullanarak zamandan tasarruf edebilirler. Ayrıca çok sayıda yazılım modülü de mevcut.

Aydınlatma her binada bulunmaktadır ve elektrik şebekesine bağlıdır. Sensörlerle bir araya getirildiği zaman bu aydınlatma ürünleri alan kullanımı ve çalışma koşulları hakkında önemli verileri toplamak ve analiz etmenin ideal bir yolu,” dedi.

Sistemin tüm üreticilerin ürünlerine, uygulamalarına ve arayüzlerine açık olması nedeniyle bu platforma çok sayıda bileşen ve kontrol sistemi entegre edilebilir.

Örneğin, aydınlatmayı kontrol etmek için kurulan hareket dedektörleri aynı zamanda alarm sistemleri ve ısıtma yönetiminde de kullanılabilir.

Benzer şekilde, hava kalitesi sensörleri de havalandırma, otomatik pencere kontrolü ve yangın alarmı gibi sistemler tarafından kullanılabilir.

Panjurları kontrol eden aydınlık düzeyi sensörleri aynı zamanda iç mekan aydınlatmasını loş hale getirmek için kullanılabilir ve yangın alarmı ve izinsiz giriş alarm sistemler bu sensörlere erişebilir.

Bir ambarın aydınlatma ürünlerine entegre edilen sensörler envanter kaydı yapabilir, kolay bozulan ürünler için sıcaklık ve rutubet düzeyini denetleyebilir veya ambarın kullanılma şeklini optimize edebilir.

Ofis alanlarına yerleştirilen hareket dedektörleri, toplantı salonlarını daha etkin şekilde kullanmak ve hedeflendirilmiş temizlik çalışmalarını düzenlemek için kullanılabilir.

Perakende sektöründe müşterilere yerel dijital hizmetler pazarlanabilir. Hastanelerde bulunan yatak ve tıbbi ekipman gibi mobil varlıklar derhal konumlandırılabilir. Binaların ötesinde, boş park yerlerinin belirlenmesi ve rapor edilmesi gibi akıllı şehir çözümleri akıllı sokak armatürleri yoluyla mümkün hale gelebilir.

Osram, acil durum aydınlatmaları üzerinde yapılan düzenli testleri otomatik hale getirmek için IoT platformunu kullanan Alman armatür üreticisi RZB’yi örnek alıyor.

Bu platform, RZB’nin acil durum aydınlatma sistemleri üzerinde gerçekleştireceği fonksiyon testlerini uzaktan ve otomatik olarak yapmasına imkan tanıyor. Acil durum aydınlatma sistemlerinin düzenli olarak test edilmesi kamu ve ticari yapılarda yasal bir zorunluluk.

Bugüne kadar bu testler için çalışanların bina genelini dolaşmaları ve her bir acil durum çıkış işaretini ayrı ayrı kontrol etmesi gerekiyordu. Ama günümüzde bu kontroller sensörler ve Lightelligence kullanımıyla uzaktan ve bir tık ile gerçekleştiriliyor ve belgeleniyor, binanın işletme masraflarını büyük ölçüde azaltıyor.

Philips, dünya genelinde şimdiye kadar 29 milyon bağlanmış aydınlatma noktasının kurulumunu tamamladığını ve ürettiği her bir LED ürününün 2020’ye kadar bağlanabilir özellikte olmasını planladığını açıkladı.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.