akıllı aydınlatma nedir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘nın yaptığı açıklamaya göre 2020 yılına kadar sokak aydınlatma lambalarının yüzde 75’inin akıllı LED armatürlere dönüştürülmesi ve yıllık 600 milyon TL tasarruf sağlanması planlanıyor.

Bu değişimin mevcut sokak aydınlatma sisteminin yıllık 1,2 milyar liralık maliyetini yüzde 40-50 arasında azaltarak, 500 milyon lira seviyelerine indirmesi bekleniyor.

Dünyada 25’ten fazla kentin 2025 yılına kadar akıllı şehre dönüşmesi bekleniyor. Bu dönüşümde akıllı aydınlatmanın önemi ön plana çıkıyor. Kağıthane‘deki Cendere yolu akıllı LED aydınlatmalarla donatılarak değişimin İstanbul‘daki örneği olarak hayata geçirildi.

Projede belirlenen bir yoldan geçen araç sayısı ve araç hızına bağlı olarak aydınlatmanın nasıl olması gerektiğine karar veren bir otomasyon sistemi bulunuyor.

Sistem hem trafikte güvenliği hem de enerjide tasarrufu amaçlıyor. Uzmanlar, 2.5 milyar doların üzerinde iş hacmine sahip aydınlatma pazarının akıllı şehir projeleri ile daha hızlı büyüyeceğini ve Endüstri 4.0 sayesinde gelişimini sürdüreceğini öngörüyor.

Aydınlatma Türk Milli Komitesi tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenecek olan Ulusal Aydınlatma Kongresi’nde Aydınlatmada Akıllı Teknolojiler 21-22 Eylül‘de tanıtılacak.

LED altyapısı hayat kalitesini yükseltecek. LED altyapısı akıllı şehir projeleri başladığından beri şehirlerdeki, evlerdeki ve iş yerlerindeki hayat kalitesinin yükselmesinde çok önemli roller üstleniyor.

Bugün hayata geçen birçok akıllı ev projesinde LED’lerin tüm fonksiyonları akıllı telefonlarla kontrol edilebiliyor, açık unutuldu ise tek dokunuş ile kapatılabiliyor.

Sektördeki sorunlar ve aydınlatma ile ilgili tüm unsurlar, bölgenin alanındaki en önemli organizasyonu olan 10’uncu Uluslararası Aydınlatma & Elektrik Malzemeleri Fuar ve Kongresi’nde yurt içi ve yurt dışından uzmanların katılım sağlayacak.

11’inci Aydınlatma Kongresi sektöre ışık tutacak. Aydınlatma Türk Milli Komitesi tarafından 21-22 Eylül tarihleri arasında IstanbulLight fuar alanında düzenlenecek olan 11’inci Ulusal Aydınlatma Kongresi, bilişim ve teknoloji alanında önemli isimlerinden M. Serdar Kuzuloğlu’nun ‘Akıllı Teknolojiler’ sunumu ile başlayacak.

Alanında uzman isimlerin katılacağı kongrede Aydınlatmada Akıllı Şehir Teknolojileri, Sağlıklı Yapılarda Aydınlatmanın Rolü, LED Standartları, Optik Tasarım teknikleri ve Optik Tasarımda Sanal Gerçeklik gibi daha birçok önemli konu ele alınacak.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.