pronet-Ediz_Habip
pronet-Ediz_Habip

Dünyanın her yerinde şehir hayatı giderek hızlanıyor. Teknoloji ise bu hıza ayak uydurmaya çalışan kişilerin hayatlarında kolaylık alanları yaratıyor. Akıllı güvenlik çözümleri de bunlardan biri.

Pronet’in Pazarlama ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ediz Habip, “Alarm sistemleriyle entegre çalışan akıllı güvenlik ürünleri, bizim kişisel asistanımız gibi çalışıyor. Akıllı ürünlerle, hem güven içinde yaşıyoruz hem de gözümüz arkada kalmıyor” diyor.

Son yıllarda gündelik hayatta yer alan pek çok cihazın entegre olduğu akıllı teknolojilerin, en aktif ve etkin şekilde kullanıldığı alanlardan biri de güvenlik.

Türkiye’nin lider güvenlik şirketi Pronet’in Pazarlama ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ediz Habip’e göre, güvenlik ihtiyacı, artık klasik anlamda bildiğimiz “hırsızlıktan korunma” kapsamını çoktan aştı.

Habip, “Bugün, güvenlik ihtiyacına hizmet eden alarm sistemleri ve akıllı ürünler hem güvenliği sağlıyor hem de hayatımızı kolaylaştırıyor.

Bir ev veya işyerinde güvenliği en üstün hale getirmek için alarm sistemleriyle entegre hale getirilen akıllı ürünler, bizim kişisel asistanımız gibi çalışıyor.

Biz kendi hayat senaryomuz ve güvenlik ihtiyaçlarımıza göre direktif veriyoruz, akıllı ürünler de onu uyguluyor. Böylece hayatımızdaki pek çok konu, ev veya iş yerimizden uzakta olsak bile, biz üzerine düşünmek zorunda kalmadan, düzenli ve sorunsuz biçimde ilerleyebiliyor.

Bu da güvenlik konusunda emin olmamız ve gözümüzün arkada kalmaması demek oluyor” diyor.

“Anahtarı evde unuttum, kaybettim” gibi bir sorun kalmıyor
Türkiye’nin ilk akıllı güvenlik hizmeti olan Pronet Plus kapsamında sunulan çözümler Ediz Habip’in kastettiği ürünlere örnek niteliği taşıyor.

Örneğin Akıllı Kilit sayesinde kişi evden uzakta olsa bile evinin kapısını akıllı telefonundaki Pronet Plus uygulamasından açıp kilitleyebiliyor. Anahtarını evde unuttuğunda veya kaybettiğinde yine bu şekilde eve giriş yapabiliyor.

Akıllı Zil ise üzerindeki kamera sayesinde, kapıya gelip zili çalan kişiyi akıllı telefon üzerinden görüntüleme, hatta onunla karşılıklı konuşabilme imkanı sunuyor. Kullanıcı, Akıllı Kilit ile de gelen kişiye uzaktan kapıyı açabiliyor.

Bu sayede hem anahtar taşımaya gerek kalmıyor hem de her gelen için evde olma gerekliliği ortadan kalkıyor. Üstelik Akıllı Zil’in harekete duyarlı ışığı, kötü niyetli kişiler için caydırıcı etki de yapıyor.

Yangın tehlikesine karşı Akıllı Priz, evin ısısını yönetmek için Akıllı Termostat,
Evinizde herhangi bir prizdeki elektrik akımını siz uzakta olsanız bile kesebilen Akıllı Priz sayesinde, prizde unuttuğunuz bir ev aletinden ötürü yangın çıkma ihtimali ortadan kalkıyor.

Akıllı Termostat sayesinde, siz eve gelmeden eviniz sizin önceden belirlediğiniz ısıya ayarlanabiliyor. Akıllı Zil ve Termostat, aynı zamanda enerji tasarrufuna da destek oluyor.

Akıllı Video evde olup biteni izleme imkanı veriyor. Akıllı Video hizmetiyle ise ev veya iş yerini canlı yayında izlemek mümkün oluyor.

Ayrıca örneğin, okuldan eve gelen çocuğunuz kapıyı açtığında hareketi algılayan Akıllı Video, çocuğunuzun eve geldiği anın kısa bir videosunu çekerek size bildirim olarak gönderiyor.

Bu da çocukları evde bakıcıyla yalnız kalan anne babalar veya işyerlerinde değilken, orada neler olduğunu takip etmek isteyen işyeri sahipleri için pratik bir çözüm oluyor.