Geçen ay bir Ramazan Bayramı daha geçti. Bayramlarda tatile gitmek, seyahate çıkmak, son yılların vaz geçilmez dinlenme fırsatlarından biri haline geldi.

Dolayısıyla da evlerimizden uzakta 3-5 gün huzurlu bir zaman geçirmek herkesin dileğidir. Ancak, bayram tatili bitip de evlerimize geldiğimizde hiç kimse kötü bir sürpriz ile karşılaşmak istemez.

Bu yüzden de, yaşadığımız ortamları daha güvenli duruma getirmeye çalışırız. 24 saat güvenlikli bir sitede yaşamak, çeşitli güvenlik firmalarının hırsız alarm sistemlerini evlerimize kurdurmak ve herhangi bir alarm durumunda bilgilendirilmek veya günümüzde pek fazla mümkün olmasa da komşularımıza “ biz tatilde iken evimize göz kulak olur musunuz?” gibi seçeneklerimiz vardı.

Eğer ki evimize Akıllı Ev Sistemi yaptırmış, isek bir seçeneğimiz daha var demektir; Evden çıkmadan veya uzaktan Tatil Senaryosunu aktif etmek.

Akti edilen Tatil senaryosunda; sanki evimizde yaşam devam ediyormuş gibi izlenim verebiliriz. Örneğin her sabah panjurlarımızı ve/veya perdelerimizi açarız ve hava karardığında da kapatabiliriz. Akşam olduğunda evimizin ışıklarını belli aralıklarla açıp kapatabiliriz.

TV ve/veya Müzik sistemini her gece belli bir süre çalıştırabiliriz. Uzaktan evimizde bulunan kameralara bağlanıp izleyebiliriz.

Buna ek olarak pencere ve kapılara monte ettirebileceğimiz hareket algılayıcıları, manyetik kontakları ile güvenlik sistemi kurup, alarm durumunda belirli bir süre siren çaldırıp, ardından SMS ile belirlediğimiz Cep Telefonlarına bilgilendirme mesajı gönderebiliriz. Ardından da yine evde bulunan kameralarımıza bağlanıp alarm nedenine bakabiliriz.

Her geçen gün teknolojinin hayatımıza biraz daha fazla girmesi ile evlerimiz de bu teknolojiden nasibini almaktadır. SmartBS Otomasyon ve Mühendislik firması tarafından Akıllı EV Sistemi ile yapılandırılan evler birer teknolojik evler haline gelmektedir.

Böyle bir eve sahip olduğunuzda kontrol sizdedir. Dünyaca ünlü bir mimarın da dediği gibi “Ev, içinde yaşanan bir makinedir” Louis Kahn. Bu makineyi, hem ev içinden hem de uzaktan ne kadar çok kapsamlı kontrol edebiliyorsanız, o kadar fazla sizin emrinize amadedir.

 

Saygılarımızla,

 

Sektörüm Dergisi 55. sayı

 

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.