fahir-gok-agid-toplantisi-2020

2015 yılından itibaren gerçekleştirdiği elektrikli ve elektronik atıkların geri kazanım çalışmalarıyla aydınlatma ekipmanları ve küçük ev aletleri kategorilerinin yönetiminde sisteme katkı sağlayan AGİD Yetkilendirilmiş Kuruluşu, gerçekleştirdiği çalışmalar ile bugüne kadar ülkemizde bir buçuk milyon adete yakın lamba geri kazanımı ile 11 kg cıvanın doğaya salınımını engellerken, 1.000 tonun üzerinde hammadde geri kazanımı ile doğal kaynakların korunmasına katkı sağladı.

5 Haziran 2020 Dünya Çevre Günü kutlamaları kapsamında herkesi, “Geleceği Düşünüp, Geri Dönüştürmeye” davet ediyoruz.

Türkiye’de elektrikli ve elektronik atıklar ile ilgili farkındalığın arttırılması, verimli ve sürdürülebilir e-atık toplama sisteminin oluşturulması için 2015 yılından itibaren Çevre ve Şehircilik Bakanlığından almış olduğu yetki ile faaliyet gösteren AGİD Yetkilendirilmiş Kuruluşu olarak 5 Haziran 2020 Dünya Çevre Günü kutlamaları kapsamında herkesi, “Geleceği Düşünüp, Geri Dönüştürmeye” davet ediyoruz. Elektrikli ve elektronik atıkların yönetimi için döngüsel ekonomi çerçevesinde tüm paydaşlarımızın; üretici, tüketici, işletme tesisi, özel ve kamu kuruluşları ve belediyelerin birlik olarak sisteme sundukları katkıların adım adım artacağına inanıyoruz.

2020 Dünya Çevre Günü teması “Biyolojik Çeşitlilik” olarak belirlendi.

Dünya Çevre Günü, İsveç’in Stockholm kentinde 1972 yılında düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansından bu yana, her yıl 5 Haziran tarihinde, çevrenin korunması konusunda dünya çapında farkındalık yaratılması ve eylemde bulunulması amacıyla kutlanmaktadır.

AGİD Yetkilendirilmiş Kuruluş Yönetim Kurulu Başkanı Fahir Gök yaptığı açıklamada; 2020 Dünya Çevre Günü’ nün ana temasının ‘’Biyolojik Çeşitlilik ‘’ olarak belirlendiğini ve biyolojik çeşitliliğin Dünya’daki yaşamın devam edebilmesindeki en temel unsurlardan biri olduğunu söyledi.

Biyolojik çeşitliliğin, tek hücreli canlılardan büyük organizmalara kadar yeryüzündeki bütün canlıların hem genetik çeşitliliklerini hem de yaşadıkları ortamları (yaşam birliği- ekosistem çeşitliliği) ele alarak tanımlandığını ve değerlendirdiğini açıklayan AGİD Yönetim Kurulu Başkanı Fahir Gök insan faktörü nedeni ile biyolojik çeşitliliğin hızlı bir şekilde azalmasının, günümüzdeki en önemli çevresel problemlerden biri olduğunu sözlerine ekledi.

Elektrikli ve elektronik Atıkların Geri Dönüşümü ‘’Biyolojik Çeşitlilik ‘’ için önemlidir.

AGİD Yetkilendirilmiş Kuruluş Yönetim Kurulu Başkanı Fahir Gök 2020 yılı ana teması kapsamında AGİD olarak destek verdikleri Elektrikli ve Elektronik Atıkların Geri Dönüşümü çalışmalarının ‘’Biyolojik Çeşitlilik‘’ üzerindeki etkilerini değerlendirdi. Tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirerek sınırlandırmak, enerji talebimizi azaltmak, tekrar kullanım

ve geri dönüşümü hayatımızın her alanında alışkanlık haline getirmek gibi alacağımız önlemler ile biyolojik çeşitlilikteki bu hızlı azalmayı yavaşlatabileceğimizi açıklarken, AGİD Yetkilendirilmiş Kuruluş olarak, elektrikli ve elektronik eşyalarda bilinçli tüketim, atık azaltılması , enerji verimliliği ve geri dönüşüm alanında yaptığımız çalışmalarla sonuçları biyolojik çeşitliliğe katkı sağlayan değerli ve önemli faaliyetler gerçekleştirdiklerini belirtti. ‘’Elektrikli ve elektronik atıkların geri dönüşümünde tüm paydaşlar olarak yaptığımız çalışmalar sonucunda, sadece depolama alanına terk edilen atık madde miktarını azaltmıyoruz, aynı zamanda doğal kaynaklara olan talebinde azalmasını ve enerjinin verimli kullanılmasını sağlıyoruz’’

 AGİD Yetkilendirilmiş Kuruluş Hakkında

AGİD Yetkilendirilmiş Kuruluşu, AEEE (Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya) Yönetmeliğinden kaynaklanan üretici yükümlülüklerin ortak bir sistemde, optimum maliyetler ile yerine getirilmesi amacıyla kurulmuş olup kâr amacı gütmeyen bir organizasyondur.

AGİD, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 10 Kasım 2015 tarihinde 5. Grup Aydınlatma Ekipmanları ve 6. Grup Küçük Ev Aletleri, Elektrikli ve Elektronik Aletler, Oyuncaklar, Eğlence ve Spor Ekipmanları, İzleme ve Kontrol Aletleri ürünlerinin atık yönetimi ile ilgili Yetkilendirilmiş Kuruluş olarak görevlendirilmiştir.

Ana hedefimiz, tüketicilere yönelik bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarının gerçekleştirerek elektronik atıklar konusunda farkındalık yaratılması, verimli ve sürdürülebilir bir elektronik atık toplama sisteminin kurulması ve e-atıkların geri dönüşüm, geri kazanım ve bertaraf işlemlerini yürütülmesidir.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.