Acil aydınlatma sistemi armatürlerinin manuel olarak test edilmesi oldukça zor, masraflı ve yeteri kadar güvenilir olmayan bir uygulamadır.  Özellikle armatür sayısının oldukça fazla olduğu uygulamalarda otomasyon uygulamaları kaçınılmazdır.

Sağladığı Faydalar

 • Tüm acil aydınlatma armatürleri tek bir noktadan kontrol edilebilir.
 • Arıza durumları anlık ve detaylı olarak izlenebilir.
 • Sistemdeki tüm armatürlerin testleri belirlenen plana göre otomatik olarak gerçekleştirilir.
 • EN 62034 Otomatik Test Sistemi Standardı gerekliliklerine uygun çalışır.
 • Tüm test kayıtlarını tutar.
 • Test sonuçları e-posta olarak istenilen kişilere otomatik olarak gönderilir.
 • Birden fazla sistem birbirine bağlı çalışabilir. Bina yönetim sistemlerine entegre olabilir.
 • Network ve internet üzerinden uzaktan izlenebilir.
 • Harita altlığı üzerinden kat planları görselleri üzerinde görsel takip yapılabilir.

acil-aydinlatma-armaturleri-network-ve-internet-uzerinden-uzaktan-izlenebilir

Güvenilirlik

Otomatik test sistemleri, Acil Aydınlatma sisteminin test, bakım ve raporlamaları açısından büyük kolaylıklar getirmekle birlikte, bu sistemin ilgili standartlara göre akredite bir laboratuvar tarafından onaylanmış olması da güvenilirliği açısından çok önemlidir.

“Acil aydınlatma otomatik test sistemleri, ‘IEC/EN 62034: Bataryadan beslenen acil kaçış aydınlatması için otomatik deney sistemleri’ standardının tüm gerekliliklerini yerine getirmelidir. “

Beş A, tüm gereksinimlere uygun olarak ve uygulama alanlarındaki ihtiyaçları da gözeterek kablolu ve kablosuz haberleşme özelliklerine sahip iki çözüm sunmaktadır.

tum-acil-aydinlatma-armaturleri-tek-bir-noktadan-kontrol-edilebilir

Sunmuş olduğu çözümlerinde tüm dünyada uluslararası yayınlanmış standartları ile kabul gören DALI altyapısını kullanmasının yanında, sistemleri ayrıca ilgili EN 62034 otomatik test sistemleri standardı konusunda da BSI Kitemark sertifikalıdır.

 • ELCO: Kablolu acil aydınlatma izleme sistemi
 • WELCO: Kablosuz acil aydınlatma izleme sistemi

Kullanıcı yükü 200’den fazla olan binalarda ya da acil aydınlatma armatürü sayısının 100’den fazla olduğu binalarda, ‘Acil Aydınlatma İzleme Sistemi’ kurulması ilgili yönetmelikler tarafından tavsiye edilirken, test ve bakımların daha kolay yapılmasını sağlayacak ve acil aydınlatma sisteminin herhangi bir acil durumda çalışır durumda olacağını garanti altına alacaktır.

Gelişen teknolojiyle beraber akıllı ürünlerimiz ve otomatik sistemlerimize olan ilginin arttığını gözlemliyoruz. Yurt içi ve yurt dışı birçok projede bu ürünlerimiz tercih edilmektedir.

Tüketicilerin hayatını kolaylaştıran, güvenliklerini arttıran ve aynı zamanda enerji tasarrufu sağlayan otomatik sitemlerin gelecekte daha da güçleneceğini bekliyoruz. Beş A olarak, bu trendde müşterilerimize yenilikçi ve teknolojik çözümler sunmaya devam edeceğiz.