yesil_odak_acik_plan_ofis_yerine_dinamik_esnek_ofis_tasarimi_1

Geçtiğimiz yüzyılda ofis tasarımına egemen olan açık plan düzenleme mimari tarihin çöp tenekesine gitti. Artık geleneksel açık plan ofislerin yerini verimliliği artırmayı amaçlayan esnek çalışma alanları alıyor.

Bununla birlikte çok sayıda sekreterlik, muhasebe ve büro tipi işler yok oluyor. Bugünkü ofisler web tasarımcısı, içerik oluşturucu, uygulama yapımcısı, veri bilimcisi gibi 21. yüzyıl rollerine hitap etmelidir.

Modern çalışanlar, onlardan önceki beyaz yakalılar nesillerinden farklı olarak, düşünmeye elverişli ve onlardan istenen görevleri yerine getirmelerine yardımcı olan esnek alanlar istiyorlar – ve sık sık talep ediyorlar. Bunlara ses yalıtımlı kabinler, yumuşak oturma alanları veya yüksek ayaklı masalar dahildir.

Buna ek olarak, birçok şirket milenyum kuşağını işe alma ve tutma güçlüğünden şikayet ediyor ki zaten az gün ışığı alan ve sıra sıra masaların olduğu ofislerin bu soruna yardım etmesi pek olası değildir.

Bazı şirketler modern ofis düzenlerini bir işe alma aracı olarak kullanmaktadır. Microsoft’un ofislerinde, stajyerlerin liderliğinde düzenlenen video turları, yeşil alanların, ücretsiz içecek makineleri ve oyun odalarının avantajlarını satıyor. Bir stajyer, Microsoft’un İngiltere’deki Reading kampüsünü coşkuyla “beş kafe, bir Starbucks ve bir Costa var.” diye anlattı.

Ofisler Bilim Destekli Olarak Yeniden Tasarlanıyor

Araştırmalar, doğal gün ışığı, doğa manzaralı pencereler, daha iyi hava kalitesi gibi özelliklere sahip modern ofislerin çalışanların düşünmesine, hatırlamasına, konsantre olmasına ve daha iyi performans göstermesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ayrıca çalışmalar daha iyi aydınlatma ve daha az karbondioksit gibi yeniliklerin verimliliği artırdığını ve personel hastalıklarını azalttığını gösteriyor.

Okullara, şirketlere ve diğer kuruluşlara esnek çalışma ve öğrenme alanları oluşturma konusunda danışmanlık yapan Profesör Stephen Heppellson 20 yıldaki yeniliklerin çoğunun eğitim sistemlerinden kaynaklandığını söyledi ve “Google ve Facebook ofislerine girdiğinizde, her şey yüksek başarı sağlayan okullarda gördüğünüz gibi görünüyor” dedi.

Heppell, havadaki karbondioksit miktarı, ışık seviyeleri, ofislerin sıcaklığı ve ses seviyelerinin şirketler tarafından daha iyi anlaşılması gereken ortam faktörleri olduğunu söylüyor.

Aynı zamanda Heppell, çevresel faktörlerin bir çocuğun okul performansına nasıl zarar verebileceğine bakan, ancak UK’in Hokey Takımı’nı da içeren başka organizasyonlarla kullandığı bir proje olan Learnometer‘i yürütüyor.

Ona göre mekanları geliştirmek için önemli noktalar, farklı amaçlar için farklı “bölgeler” geliştirilmesi, ışık düzeylerini iyileştirmek için duvarlarda daha iyi yansıtıcı boya kullanılması ve geliştirilmiş hava kalitesidir.
Yenilikçi şirketler, bir ofisteki eğlenceli özelliklerin yaratıcılığı artırabileceği teorisini benimsemiş durumda.

Heppell, “Grafenin mucitleri (İngiltere’de 1 mm kalınlığında ve elektronik, enerji, sağlık ve inşaat gibi sektörleri dönüştüren1 mm kalınlığında bir materyal olarak İngiltere’de keşfedildi) grafeni oyun zamanlarında keşfetti ” diyor.

Google, kaydırak ve masa tenisi trendine öncülük etti. Londra’daki ofislerinden birinde plaj kulübeleri ve çarpışan arabaların yanı sıra kaydıraklar bulunmaktadır.

Microsoft, çalışanlar için Washington’daki genel merkez binasında toplantı odaları olarak kullanılmak üzere iki ağaç ev inşa etti ve bir diğeri ise bu yıl tamamlanacak.

Ofis dönüşümünün gözden kaçırılmış bir yönü onu nasıl tarif ettiğiniz olabilir. Heppell, kötü akustik ve sönük boyaları çağrıştıran 1960’ların tasarımı “açık plan” yerine “dinamik” demeyi tercih ediyor.

Bu kelimenin de, yöneticilerin başarmak istediklerinin altını çizdiği gibi çalışanların “akıllı düşünmeyi” geliştirmelerine elverişli olduğunu söyleyerek “Sonuçta bizim için “aptal” düşünmeyi yapacak bilgisayarlarımız var. Başka ne kaldı?” dedi.

Açık Plan Ofislerin Yükselişi Ve Düşüşü

1854: Fikir bir İngiliz kamu hizmet raporunda hazırlandı: “Beyin gücü ile çalışan bir kişinin kesintisiz çalışması için entelektüel çalışma için ayrı odalar gerekiyor, ancak daha mekanik çalışma için, uygun bir denetim altında aynı odada birkaç katibin çalışması, doğru bir tarzdır …

1887: Kamu hizmet komisyonu “şiddetle tavsiye eder. . . Bir kaç katibin geniş odalarda yoğunlaşması. Böylece çalışan sayısı azalır ve denetim daha etkili olur”

1800’lerin sonları – 1900’lü yılların başı: Ekonomik israfı ortadan kaldırmak isteyen Verimlilik Hareketi’nin liderlerinden biri olan ABD’li mühendis Frederick Taylor ilk açık plan ofisleri tasarlamıştır.

1950’ler: Ofis planlama türü Bürolandschaft (office-landscape) Almanya’da evrimleşti. Open Work Space Design web sitesine göre, konsept “konuşmaları teşvik etmek ve daha mutlu bir işgücünü oluşturmak için masaları organik gruplar halinde düzenleyerek kullandı” .

1970’ler – 1980’ler: şirketler “küp” e taşındı – daha fazla mahremiyet sağlayan tarz düzenlemeleri Çoğu işçiyi mümkün olduğunca kapalı alanlara tıkmak için kullanıyordu. Bu, personeli kötüleştirdi ve amaçlandığı gibi işbirliğini geliştirmedi.

2000 – Bugün: Ofisler çok amaçlı mekanlara, rahat oturma alanlarına ve oyun odalarına taşındı. Silikon Vadisi’nin teknoloji sahnesi ile ilişkili olsa da bu fikir kurumsal ayarlarda küresel olarak bulunabilir.

Kaynak: weforum

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.