abu-dabi-trafik-yonetimi-ekin-technologyye-emanet

Akıllı kent ve trafik sistemleri ile dünya liginde önemli bir oyuncu haline gelen ekin Technology, Abu Dabi’nin Akıllı Trafik Merkezi için anlaşma imzaladı. Abu Dhabi trafik sistemlerinin yönetimi için Akıllı Trafik Merkezinin kurulması ve trafiğin bir merkezden yönetilmesini kapsayan anlaşma ile EXPO 2020’ye kadar sistemin işlemesi sağlanacak.

Sistem ile trafikte yüzde 5 ile yüzde 25 arasındaki bir oranda iyileşme gerçekleşmesi öngörülüyor.

Gaziantep’ten Dubai’ye, Ankara’da Bakü’ye, Türkiye ve yurtdışında birçok akıllı şehir ve akıllı trafik uygulamasına imza atan ekin Technology, yeni bir anlaşma ile Abu Dabi trafiğinin yönetilmesini sağlayacak merkezin kurulması için harekete geçti.

Temel amacı, dünyanın en akıllı ve en gelişmiş trafik yönetim merkezini oluşturmak olan Abu Dabi Projesi, tüm trafiği bir merkezden yöneterek, kontrol ve denetim altında tutuyor.

ekin Technology tarafından kurulan Abu Dabi Akıllı Trafik Merkezi ile; trafikte eve ulaşma süresinin kısalması, benzin tasarrufu, karbon salımının azalması, ambulans, polis, itfaiye gibi kamu araçlarının bekleme yapmadan geçmesi, kavşaklardaki her türlü bilginin depolanarak ileti yönelik kullanılması mümkün olacak.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan ekin Technology Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, merkezin dünyadaki birçok şehre örnek niteliğinde olduğunu vurguladı.

Ekin: “Trafikte akıllı sistemler kullanmamak hem zaman kaybına, hem maddi kayıplara neden oluyor. En önemlisi de, gerçekleşen trafik kazalarında her yıl binlerce insan hayatını kaybediyor. Oysa akıllı trafik yönetim sistemleri ve akıllı trafik merkezi ile çok ciddi kazanımlar sağlanabiliyor. Abu Dabi’de kuracağımız ve EXPO 2020’ye de hazırlık niteliğinde olan Akıllı Trafik Merkezi’nin getireceği olumlu sonuçların gelişen şehirlere örnek olacağına inanıyoruz” dedi.

Anlaşma kapsamında ilk adım var olan sistemlerin entegrasyonu için atılacak. Sonrasında ise Abu Dabi trafik yönetimi için daha önceden kullanılmayan sistemler kurulacak. Bu kapsamda; devriye araçlarının yönlendirilmesi, devamlı izleme, trafik izleme kontrolü, akıllı trafiğin bilgilendirmesi, ihlallerin yönetilmesi, araçların sayımı, trafik güvenlik izleme ve yönetimi gibi sistemlerin devreye alınacak.