abb-ve-microsoft-yeni-nesil-elektrikli-arac-sarj-servisi-platformunu-hizmete-sunmak-icin-guc-birligi-yapiyor

ABB ve Microsoft Yeni Nesil Elektrikli Araç şarj Servisi Platformunu Hizmete Sunmak İçin Güç Birliği Yapıyor

Bulut tabanlı elektrikli araç şarj platformu, ABB’nin öncü hızlı şarj teknolojileriyle Microsoft’un teknoloji harikası bulut hizmetini bir araya getiriyor.

ABB ve Microsoft, yeni elektrikli araç hızlı şarj servis platformunun Dünya geneline erişimini duyurdu.ABB’nin öncü EV şarj istasyonlarıyla Microsoft’un bulut tabanlı Azure hizmetlerinin birleşimi, ABBmüşterilerine istikrarlı, küresel ölçekte ve gelişmiş yönetim özellikleri sunuyor. Bu işbirliği aynı zamanda gelecekteki inovasyonlara yönelik otomatik öğrenme ve öngörüsel analiz kabiliyetleri konusunda avantaj da sağlıyor.

ABB’nin İmalat Otomasyonu ve Hareket Sistemleri bölüm Başkanı Pekka Tiitinen’in konuya ilişkin şunları bildirdi: “Platform performansı ve istikrar, veriye dayalı çağdaş bir EV şarj istasyonunun operasyon başarısı için fark yaratıcı nitelikte, çok önemli hususlardır.

Microsoft ile böyle bir ortaklık yaparak hem birinci sınıf uygulamalar, hem de ‘Nesnelerin, İnsanların ve Hizmetlerin İnterneti’ dediğimiz, inovasyona dönük gelişmiş hizmetler sunabileceğiz.

Bu işbirliği bize, Next Level büyüme stratejimizin odak noktasını oluşturan, dünyanın büyük otomotiv pazarlarındaki EV şarj altyapısına yönelik artan talebi karşılamada, ölçeklenebilirlik ve küresel düzeyde hareket kabiliyeti sağlayacak.”

Birçok otomotiv markası, gelecek yıl piyasaya sürülecek yeni modeller için gayet dinamik olan “full elektrikli” araç pazarına yatırım yapıyor.

Hybrid Cars’ın yayınladığı rapora göre, Dünya genelinde satılan toplam elektrikli taşıt sayısı, son 14 ayda satın alınanların yarısını geçerek 1 milyonun üzerine çıkmış bulunuyor. Elektrikli taşıtların dünya genelindeki hızlı yükselişi gelişmiş bir şarj ve enerji altyapısıyla el ele gidiyor.

Şu anda dünyada kullanılan  sayısı ancak 106 000’i bulmuş durumda ve Navigant Research’ün aktardığı bilgiye göre, elektrikli araç şarj servislerinden 2015’de global olarak elde edilen 152.6 milyon dolarlık ciro, 2023’te 2.9 milyar dolara yükselecek.

Microsoft’un iş geliştirme başkan yardımcısı Peggy Johnson ise şunları kaydetti: “Günümüzde mobilöncelikli, bulut-öncelikli bir dünyada yaşıyoruz ve bu, elektrikli araç küresel pazarında apaçık görünüyor.

ABB ile yaptığımız ortaklık sayesinde firmamızın tutkulu bir biçimde üzerinde çalıştığı akıllı bulut platformu daha da genişlemiş oldu. Teknolojimizin ve hizmetlerimizin, ABB’nin geliştirdiği çözümlerde yaratacağı farkı heyecanla bekliyoruz.

Bu yeni işbirliği sayesinde tüm ABB şarj istasyonları Microsoft Azure bulutuna bağlanmış ve katma değerli servislerle donatılmış olacak, ki bu da operatörler ile üreticiler ve ortaklarına dünya standardında bir platform elde etme avantajı sağlamış olacak.ABB ve Microsoft, EV şarj servis platformundaki işbirliklerini Almanya’nın Münih kentinde düzenlenecek olan dünyanın en büyük elektrikli ve hibrid taşıtlar fuarı eCarTec’te tanıtacaklar.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.