armatur-sektoru-kdv-ve-tevkifat-sorunlarina-cozum-ariyor

Armatür Derneği, vana üreticileri ile bir araya geldi. Armatür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Turhan, “KDV ve tevkifat gibi konular sektörümüzün önünde engel teşkil ediyor. KDV ve tevkifat konusunda ciddi çalışmalar yaptık, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığına yakın zamanda ilettik” dedi.

Armatür sektörünün çatı kuruluşu Armatür Derneği, sektör sorunları için yakın temaslarda bulunmaya devam ediyor. Dernek geçtiğimiz günlerde vana üreticileriyle buluştu. Buluşmada, KDV ve tevkifat konusunda yapılması gerekenler, ticaret hacmi ve gelecek dönemde planlanan etkinlikler konuşuldu.

ekonomist-hikmet-baydar-3-goz-danismanlik

Armatür Sektörü Kg Başı İhracatta  Türkiye Ortalamasının 10 Katı

Sektör buluşmasında bir konuşma gerçekleştiren Turhan, “KDV ve tevkifat gibi konular sektörümüzün önünde engel teşkil ediyor. KDV ve tevkifat konusunda ciddi çalışmalar yaptık, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yakın zamanda ilettik.” dedi.

Armatür sektörünün ekonomik verilerinde de söz eden Gökhan Turhan şunları aktardı: “Türkiye genel ihracatının kg. başı ihracatı 1,1 dolar iken bizlerin 9-10 dolar seviyelerinde. Bu da yaklaşık 10 katına denk geliyor.

Dünyaya baktığımızda, sektörün 100 milyar dolarlık bir hacme sahip olduğunu görüyoruz. Bu ülkelerin başında Almanya, İtalya ve Çin geliyor.

Bizlerin hem ithalat açığı verdiğimiz ancak ihracat potansiyelimizin de çok yüksek olduğu ülkeler bunlar. Alacağımız çok yol ve yapacağımız çok büyük ihracat pazarları önümüzde bizleri bekliyor.

Uluslararası fuarların yapılamadığı ya da çok zor koşullarda gerçekleştiği bu dönemde, 3. sanal ticaret heyetimizi İstanbul Sanayi Odası (İSO) ile ortak çalışmamızla dünya armatür sektörünün yüzde 39’una sahip Avrupa’da, İtalya ve İspanya’ya yönelik gerçekleştireceğiz. 26 Ekim’de açılışını yapacağımız bu heyetimiz 16-19 Kasım tarihlerinde düzenlenecek.”

Armatür Derneği’nin vana üreticileriyle gerçekleştirdiği buluşmaya katılım gösteren Ekonomist Hikmet Baydar ise ekonomi ile ilgili önemli bilgilendirmelerde bulundu. Baydar, armatür sektörünün gelecek dönem hedefleri için önerilerini de dile getirdi.