2019-bizi-neler-bekliyor

Dostlarım merhaba, biliyorsunuz bu ay yerel seçimler var. Şimdiden hayırlı olsun diyorum. 2019 yılına iyi başlamadığımız bir gerçek.Yılın ilk çeyreğini bitirirken ne yazık ki sektörde beklentiler istenilen düzeyde değil; bir çok istatistikler bizlere sunulmasına karşılık bu yılın sıkıntılı geçeceğini tahmin etmek çok ta zor olmayacaktır.

Daralan iç pazarda ekonomik sıkıntıların devam edeceği sektör içinde bir çok olumsuz haberlerin duyulacağını istemesekte görür gibiyiz.

Yıla başlangıç itibariyle bir çok alanda istihdam da azaltmalar, rölantiye alınmış üretimler, ücretsiz izne  ve esnek çalışma saatlerine geçişler yaşandı ve yaşanmaya devam edilecek gibi duruyor.

Sektör içinde kredi ve çek iskontoları ile hareket eden birçok işletmede sıkıntılar devam edeceğini bunlarında piyasalara olumsuz etkileri olacağını görmezden gelemeyiz. Bu açıdan pembe tablo çizmekten ziyade gerçeklerle hareket etmeliyiz.

Gerçekler biliyorsunuz bizlerin aktif yaşadıklarımızdır. İstatistikler  bazen yanılabilir , bizlere istediğimiz verileri vermeyebilir. Bu yılın ilk çeyrek itibariyle daralan iç pazar ki oran itibariyle % 50 oranı olduğu ifade edilmekte  işletmelerde bir çok plan yapılmasını yada plan değişikliğine gidilmesini zorunlu hale getirmektedir.

Özellikle dış ticareti olmayan  yada  yeterli portföyü olmayan işletmelerde mali sıkıntı nakdi anlamda çok büyük sorunları beraberinde getirecektir. Bu durum işletmelerde sorunu çözecek  gibi görülse bile yurt dışındaki pazarlarda karşılaşılan rekabeti de unutmamak gerekir.

Bunlara rağmen asıl büyük sorun iç pazar dengelerinin sağlanmasıdır.Bunun için sanırım iyi bir ekonomi programı hayata geçirilirken bir kez daha güncellenmeli ve revize edilmelidir.

Arzın talebe dönüşümü problemlerini ortadan kaldırmak için maliyet girdilerinin iyi hesaplanması bir kez daha alırken kazanma prensibi harekete geçirilmeli , bundan asla vazgeçilmemeli ve giderlerin buna paralel olarak düşürülmesi  herkesin ayağını yorganına göre uzatması gerektiğini unutmaması gerekir.

Bu yıl stabil bir şekilde devam edecek gibi görülen piyasalarda tahminim temmuz , ağustos aylarına kadar beklentiler pek gerçekleşecek gibi gözükmüyor. Bu yıl işletmelerin kendilerine çeki düzen vermeleri swaplarını iyi değerlendirmeleri, hedeflerini büyüme den ziyade temkinli ve tedbirli hareket etmeleri üzerine belirlemeleri gerekecektir.

Bunları söylerken müneccim olmamıza gerek yok bakın bir süreç olarak bu düşüncemi haklı çıkaracak bir yolu birlikte görelim.

İlk üç ayı seçimlerin etkisi ile durağan geçtiği ve nisan ayının da bu durumdan etkileneceğini  bir ay sonra gelecek olan ramazan ayının ve sonrası uzun bayram tatilinin gelmesi kurban bayramı ile arada kalan sürecin kısalığı sanırım bize temmuz ve ağustos aylarına hareketli gelemeyeceğimizi ortaya koyan bir zaman formülü gibi durmuyor mu?

Bu durumda galiba beklentiler başka bir bahara kalacak gibi duruyor. Bol kazançlı yara almadan geçireceğimiz bir yıl olsun temennisiyle esen kalın dostlarım.

Opaş Paket Şalter Firmasında Genel Koordinatörlük yapmakta olan sayın Yılmaz Caymaz’ın Sektörüm Elektrik Aydınlatma dergisinde kaleme aldığı pazarlama, satış ve özgün içerikli makalelerimize bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Opas Cam Switch & Wascol Cooling System Yılmaz CAYMAZ Genel Müdür/General Manager Opas Paket Salterleri ve Soğutma Sistemleri Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.